Tínedžer pod ochranou zákona triedna hodina. Hodina triedy „Vaše práva, tínedžer

Triedna hodina „Teenager a zákon“
Ciele:
- predchádzanie trestným činom a trestným činom medzi maloletými;
- diskutovať so žiakmi o probléme kriminality mládeže;
- vysvetliť znaky trestnej zodpovednosti maloletých;
- výchova k právnemu vedomiu žiakov.

Epigraf:
„Neznalosť zákona neoslobodzuje
zo zodpovednosti“.
Priebeh udalosti:
Úvod:
Prečo ľudia páchajú zločiny? Každý človek sa môže v živote rozhodnúť sám: ísť čestnou cestou, zarobiť si potrebné peniaze, odoprieť si veľa potešení a túžob, alebo sa vydať na cestu zločinu pri hľadaní ľahkých peňazí. Každý vie, že kradnúť, lúpiť, urážať, biť sa je zlé. A napriek tomu počet mladistvých delikventov rastie. prečo? Ako si myslíte, že? (Príkladné odpovede študentov: prudký pokles životnej úrovne väčšiny obyvateľstva; sociálna neistota; neistota z budúcnosti.) Žiaľ, nie každý tínedžer si je vedomý protiprávnych činov, ktorých sa dopustil a ktoré vedú k závažným a ťažko napraviteľné následky. Každý rok tínedžeri spáchajú viac ako 145 tisíc trestných činov, takmer každý piaty z nich je poslaný na výkon trestu odňatia slobody vo vzdelávacích kolóniách (EC). Pripomeňme si niektoré pojmy.
Kto je považovaný za tínedžera?

Trestné právo považuje za maloletú osobu, ktorá mala v čase spáchania trestného činu 14 rokov, avšak mladšiu ako 18 rokov. Okrem toho sa verí, že osoba nedosiahla určitý vek v deň svojich narodenín, ale od nasledujúceho dňa. Základ pre trestnú zodpovednosť maloletých je rovnaký ako základ pre privedenie dospelého - spáchaný trestný čin.

Čo sa nazýva zločin?
Zločin je čin (konanie alebo nečinnosť) zakázaný Trestným zákonom Kazašskej republiky, ktorý predstavuje nebezpečenstvo pre jednotlivca, spoločnosť alebo štát, spáchaný osobou, ktorá dovŕšila určitý vek a ktorej vina bola preukázaná. súdom. Trestné činy môžu byť úmyselné alebo spáchané z nedbanlivosti. Skupinové trestné činy – spoločne spáchané dvoma alebo viacerými páchateľmi s alebo bez predchádzajúcej dohody.
Spolupáchateľstvo je skupinový trestný čin spáchaný úmyselne.
-Čo je to zločin?
Priestupok je porušením práva, existujúcich zákonov, trestným činom.
Aké sú podľa vás najčastejšie trestné činy medzi tínedžermi?
(krádež cudzej veci, úmyselné ublíženie na zdraví alebo stredne ťažké ublíženie na zdraví, únos, lúpež, lúpež, vydieranie, krádež auta, poškodzovanie cudzej veci s ťažkými následkami, krádež, výroba výbušnín a omamných látok)
- Takže za všetky tieto trestné činy môžu byť za ich spáchanie odsúdené deti od 14 do 16 rokov. V ostatných prípadoch sú tínedžeri zodpovední od veku 16 rokov.
- Čo je to zodpovednosť?
Zodpovednosť je nevyhnutnosť, povinnosť niesť zodpovednosť za svoje činy, skutky, niesť za ne zodpovednosť.
- Aké druhy zodpovednosti poznáte? (Odpovede)
Existujú 4 typy právnej zodpovednosti za porušenie:
1. Trestná zodpovednosť - zodpovednosť za porušenie zákonov ustanovených Trestným zákonom. Trestný čin ustanovený trestným zákonom je spoločensky nebezpečný, zasahuje do spoločenského systému, majetku, osobnosti, práv a slobôd občanov, verejného poriadku. (vražda, lúpež, znásilnenie, urážky, drobné krádeže, chuligánstvo). Za zlomyseľné chuligánstvo, krádež, znásilnenie prichádza trestná zodpovednosť od 14 rokov.
2. Za porušenie zákona o správnych deliktoch sa uplatňuje správna zodpovednosť. Administratívne priestupky zahŕňajú: porušenie pravidiel cestnej premávky, porušenie protipožiarnej bezpečnosti. pozadu správne delikty zodpovedný od 16 rokov. Trest: pokuta, varovanie, nápravná práca.
3. Disciplinárna zodpovednosť je porušením pracovných povinností, t.j. porušenie pracovného práva, napríklad: meškanie do práce, absencia bez dobrého dôvodu.
4. Občianskoprávna zodpovednosť upravuje majetkové vzťahy. Tresty pre páchateľa: náhrada škody, zaplatenie náhrady škody.
Povedal som vám o zločinoch spáchaných mladistvými, ako aj o typoch právnej zodpovednosti za porušenie. Teraz dostanete úlohy a pokúsite sa odpovedať správne.
Úlohy:1. Rozbor situácie: č.1. Seryozha a Sasha hrali loptu na dvore. Chlapi loptou rozbili okno na susedovom dome. Akého prehrešku sa tínedžeri dopustili? č. 2. Tínedžera zadržali na ulici o 23:40 bez sprievodu dospelej osoby. Aký trest mu hrozí? č. 3. Žiaci boli pred hodinou telesnej výchovy v šatni. Potom, čo nahlas, všetci išli do telocvične a Dima sa zdržiaval a uniesol mobilný telefón od svojho spolužiaka. Aký zločin spáchal tínedžer? V akom veku je za tento priestupok zodpovedný? č. 4. Roma a Peťa boli v autobuse, nahlas sa rozprávali, smiali sa, používali vulgárne slová, agresívne reagovali na poznámky iných. Akého prehrešku sa tínedžeri dopustili? V akom veku je za tento priestupok zodpovedný? Aký trest možno očakávať?
2. Určiť druhy právnej zodpovednosti pri posudzovaní rôznych porušení. Nastavte zhodu. Druhy zodpovednosti: A - administratívna zodpovednosť. G - občiansky - právny. U - zločinec. D - disciplinárne Druhy priestupkov: 1. Roztrhol spolužiakovi učebnicu (D) 2. Výskyt tínedžera na ulici v opitosti (A) 3. Zbil spolužiaka (U) 4. Ukradol mobil (U) 5 Vynechal školu (E) 6. Prešiel cez cestu do nesprávne miesto. (A) 7. Rozbil okno loptou. (D) 8. Používajte vulgárne výrazy na verejnom mieste. (ALE)
Chlapci, naozaj chcem veriť, že po našej vzdelávacej hodine budeme robiť len dobré skutky. Veľa šťastia.

Vychovávateľ: Amrenova A.T.
Pavlodar
Dom mládeže "Zhas arpaK"

Právo a tínedžer
Trestné právo uznáva za maloletých osoby, ktoré do doby
spáchal trestný čin mal 14 rokov, nie však 18 rokov. navyše
má sa za to, že osoba dovŕšila určitý vek nie dňom narodenia, ale až nasledujúcim dňom
dni. Základ vyvodenia trestnej zodpovednosti maloletých je rovnaký ako
ako aj dôvod na zapojenie dospelého je spáchaný trestný čin.
Čo sa nazýva zločin?
Zločin zakázaný Trestným zákonníkom Kazašskej republiky je čin (konanie alebo nečinnosť),
ktorý predstavuje nebezpečenstvo pre jednotlivca, spoločnosť alebo štát,
spáchaný osobou, ktorá dovŕšila určitý vek, o ktorej vine súd preukazuje.
Trestné činy môžu byť úmyselné alebo spáchané
nerozvážnosť. Skupinové zločiny spáchané spoločne dvoma alebo viacerými
účinkujúcich s alebo bez predchádzajúcej dohody. Skupinová spoluúčasť
trestný čin spáchaný úmyselne.
čo je priestupok?
Priestupok porušenie zákona, existujúcich zákonov, trestný čin.
Aké sú podľa vás najčastejšie trestné činy medzi tínedžermi?
(krádež cudzej veci, úmyselné spôsobenie ťažkej alebo stredne ťažkej ujmy
zdravie, únos, lúpež, lúpež, vydieranie, krádež auta,
poškodenie cudzej veci s ťažkými následkami, krádež, výroba
výbušniny a drogy)
Takže za všetky tieto trestné činy môžu byť odsúdené deti od 14 do 16 rokov
úspech. V ostatných prípadoch sú tínedžeri zodpovední od veku 16 rokov.
čo je zodpovednosť?
Zodpovednosť je nevyhnutnosť, povinnosť byť zodpovedný za svoje činy, skutky, byť
zodpovedný za nich.
Aké druhy zodpovednosti poznáte? (odpovede detí)
Existujú 4 typy právnej zodpovednosti za porušenie:
1.Trestná zodpovednosť - zodpovednosť za porušenie ustanovených zákonov
Trestný zákon. Trestný čin ustanovený trestným zákonom je spoločenský
nebezpečné, zasahujúce do sociálneho systému, majetku, osobnosti, práv a slobôd
občania, verejný poriadok. (vražda, lúpež, znásilnenie, urážky, drobné
krádež, chuligánstvo). Za zlomyseľné chuligánstvo, krádež, zločinec znásilnenia
Zodpovednosť začína vo veku 14 rokov.
2. Za stanovené porušenia sa uplatňuje administratívna zodpovednosť
zákon o správnych deliktoch. k administratívnym priestupkom
patrí: porušenie pravidiel cestnej premávky, porušenie požiaru
bezpečnosť. Za správne delikty sú zodpovední od 16
rokov. Trest: pokuta, varovanie, nápravná práca.

3. Disciplinárna zodpovednosť je porušením pracovných povinností, t.j.
porušenie pracovného práva, napríklad: meškanie do práce, absencia
dobrý dôvod.

4.Občianske právo
Tresty pre páchateľa: náhrada škody, zaplatenie náhrady škody.
zodpovednosť upravuje majetkové pomery.
Musíme dodržiavať zákony našej krajiny. A predovšetkým to potrebujete vy. Nevyhnutné
byť patriotmi. A potom bude naša krajina ešte silnejšia, pretože jej budúcnosť
dnešná mládež. A to je zárukou uznania sily našej republiky všetkými
krajín sveta.
Chlapci, naozaj chcem veriť, že po našej vzdelávacej hodine budeme
robiť len dobré skutky. Dúfam, že dnes nie ste len vy
precestovali svet práva, ale dostali aj dôvod zamyslieť sa nad zodpovednosťou
pred zákonom a ľuďmi okolo vás. Prajem vám úspech! Veľa šťastia!

triedna hodina pre

"Ja a zákon"

Cieľ:vzdelávanie právnej kultúry študentov.

Úlohy:

1. Formujte vedomú voľbu modelu správania, berúc do úvahy nové poznatky o formách zodpovednosti tínedžera za určité činy.

2. Upevniť vedomosti žiakov o pojmoch: žart, zlomyseľný čin, priestupok, trestný čin.

3. Oboznámte sa s pravidlami správania sa tínedžerov v prípade, že ich zadrží polícia.

Vybavenie:interaktívna tabuľa alebo MMP s prístupom na internet , karty úloh pre prácu v mini skupinách, prezentácia „Teenager a zákon“, film „Hry s motýlimi“ (online)

Pred začiatkom vyučovania triedny učiteľ rozdelí žiakov do troch skupín.

1. Predstavenie témy triedna hodina. Úvod do problému.

V bežnom živote sa na právo častejšie spomína, keď sa z nejakého dôvodu ukáže, že je porušené, alebo keď vznikne kontroverzná situácia či dokonca priamy konflikt. Ako lepších ľudí poznať svoje práva a povinnosti, tým lepšie sa rozvíjajú ich vzťahy a tým istejšie sa cítia v dosť ťažkých podmienkach moderná spoločnosť. Poznať práva, vedieť sa v nich orientovať je potrebné pre každého. Do akej miery viete, ako to urobiť, pomôže zistiť našu dnešnú triednu hodinu.

2. Hlavná časť vyučovacej hodiny

1) Definícia rozdiely v pojmoch: žart, zlomyseľný čin, priestupok, zločin. Každá skupina dostane kartičky so štyrmi úlohami.

1. Ponúkam vám popis rôznych priestupkov. Diskutovaním o situácii v miniskupinách je potrebné určiť, čo sa myslí pod pojmom nevhodné správanie, žart, zlomyseľný čin alebo trestný čin.

(Študenti klasifikujú situačné karty a obhajujú svoj názor)

1. V kine tínedžeri pili pivo a používali sprosté reči. (nesprávne správanie).

2. Šestnásťročný chlapec zo žartu zavolal políciu a povedal, že v škole bola nastražená bomba. (zločin).

3. 14-ročný chlapec prebehol cez ulicu na nesprávnom mieste, všetky autá museli prudko zabrzdiť. (nesprávne správanie).

4. Dievčatá s schoval pero alebo notebook suseda na stole(žart).

5 . Dvaja tínedžeri ukradli auto, aby išli na diskotéku. (zločin).

6. Žiak desiateho ročníka kráčal po streche domu a stúpil na priezor balkóna. Zrútil sa na muža stojaceho pod balkónom, ktorý zomrel v nemocnici. (zločin).

7. Žiaci s roztrhol rozvrh hodín na chodbe školy(zlý čin).

8. D dievča urazilo spolužiaka, on ju ako odvetu udrel a zlomil jej čeľusť. (zločin).

9. 15-ročný dorastenec p prestrihol telefónny drôt v jeho byte, aby jeho sestra nemohla zavolať svojej kamarátke(zlý čin).

10. Chlapec zavolal spolužiakovi a povedal, že prvá hodina nebude.(žart).

11. G Skupina tínedžerov lovila zakázaným spôsobom. (nesprávne správanie).

12. Dievčatá - školáčky zbierali v lese kvety, ktoré sú pod ochranou zákona. (nesprávne správanie).

(Kontrola úloh, komentárov, vysvetlení učiteľa)

2) Pracujte v miniskupinách a píšte definície pojmov.

Triedny učiteľ: Chlapci, diskutujte v skupinách a napíšte definíciu žart, zlomyseľný čin, priestupok, zločin.

(Práca sa vykonáva v malých skupinách. Každá skupina napíše jednu definíciu a potom ju prečíta).

1. Priestupok -konanie alebo opomenutie, ktoré ovplyvňuje štatutárne alebo stanovy pre styk s verejnosťou, vyznačujúce sa malým verejným nebezpečenstvom.

Zlý čin - úmyselné poškodzovanie ľudí alebo životného prostredia.

2. Žart -akt pre zábavu, veselý žart, žart.

3. Zločin (trestný čin - priestupok (spoločensky nebezpečný čin), ktorého spáchanie má za následok uplatnenie opatrení trestnej zodpovednosti voči osobe.

3) Zobrazenie prezentácie na tému „Druhy priestupkov“ (slide show)

4) Diskusia o filme „Teenager a zákon“

Triedny učiteľ: Teraz si pozrieme úryvok z filmu „Moth Games“. Bude potrebné rozobrať situácie, v ktorých sa postavy filmu nachádzajú.

"MALÉ HRY"

Réžia: Andrey Proshkin

Hlavné úlohy: Daria Ekamasova, Sergey Frolov, Anatolij Otradnov, Sergey Shnurov, Alexej Chadov, Julia Uchitkina, Andrey Smolyakov, Yury Kuznetsov, Oksana Akinshina, Maria Zvonareva

Žáner: Dráma, Ruský film Trvanie: 1:45

Šestnásťročný rockový hudobník z uralského mesta je pozvaný do Moskvy na finále televíznej hudobnej súťaže. V predvečer odchodu, potácajúc sa po ulici s priateľmi, on, naplnený pocitom blížiaceho sa šťastia, ukradne auto niekoho iného. Krátky výlet sa končí tragédiou – chlapi zrazia muža a po rozbitom aute utečú... Porota vyhlási ostatných za víťazov súťaže a Kosťa sa vracia domov, kde prebieha vyšetrovanie. Matka a dievča, ktoré sú do neho nešťastne zamilované, sú pripravené urobiť čokoľvek, aby zachránili chlapa pred väzením, ale on, zocelený zlyhaniami a sklamaním, koná po svojom ...

Sledovanie filmu cez internet on-line (úryvok z miesta spáchania trestného činu)

1. Ako vysvetliť a ako hodnotiť správanie „Kance“ a iných tínedžerov? (Solidarita tínedžerov? Zbožňovanie silná osobnosť? Mali záujem? Majú právo na takú zvedavosť?)

2. Ako si vysvetliť Kosťove činy? Čo sa malo urobiť? Považujte dievčatá za účastníčky zločinu, alebo je na vine iba Kostya?

3. Ako hodnotíte situáciu. Aký trest by ste udelili jej účastníkom? 4. Vyhodnoťte akciu, je to priestupok, zlomyseľný čin, žart alebo trestný čin? Aké poruchy správania sa pozorujú u dospievajúcich? Je možné priviesť Kostyu, Masha, Zoya k: a) právnej zodpovednosti; b) morálna zodpovednosť?

5. Ktorý z nich môže byť braný na zodpovednosť za spoluúčasť na trestnom čine? Aký trest dostane Kostya?

Materiál, ktorý sprevádza diskusiu o situácii.

administratívne sankcie.

Článok 7.27. Drobná krádež.

Drobná krádež cudzieho majetku krádežou, podvodom, privlastnením si alebo spreneverou bez známok trestného činu – znamená uloženie správnej pokuty až do výšky trojnásobku hodnoty ukradnutého majetku, najmenej však jedného mzdové alebo administratívne zatknutie až na pätnásť dní.

Článok 20.1. Menšia neplecha.

Drobné chuligánstvo, teda narušenie verejného poriadku, vyjadrujúce jasnú neúctu k spoločnosti, sprevádzané obscénnymi jazykmi na verejných miestach, má za následok uloženie správnej pokuty vo výške päť až desaťnásobok minimálnej mzdy alebo administratívne zatknutie až do pätnástich dní.

Článok 20.20. Pitie alkoholu a výrobkov s obsahom alkoholu alebo požívanie omamných alebo psychotropných látok na verejných miestach – sa uloží správna pokuta vo výške trojnásobku až päťnásobku minimálnej mzdy.

Článok 20.22. Vystupovanie maloletých v stave opitosti, ako aj požívanie alkoholických nápojov a výrobkov obsahujúcich alkohol, požívanie omamných alebo psychotropných látok na verejných miestach - znamená uloženie správnej pokuty rodičom alebo iným zákonným zástupcom maloletých detí vo výške trojnásobku až päťnásobku minimálnej mzdy.

Právny záväzok.

spáchanie trestného činu.

3. Zhrnutie triednej hodiny. Spätná väzba.

Triedny učiteľ: Dúfam, že nikdy neskončíte na polícii ako zločinci. Každý z vás by však mal vedieť, aké práva si môže uplatniť, ak vás zadrží polícia.

otázky:

1. V prípade zadržania maloletého, koho sú policajti povinní bezodkladne informovať? (rodičia alebo osoby, ktoré ich nahrádzajú).

2. Pri zadržaní sa spravidla vykonáva osobná prehliadka. Kto by mal byť prítomný v rovnakom čase a čo by sa malo vyhotoviť (svedkovia a zápisnica)

3. V akom čase zákon zakazuje vypočúvanie maloletých?

4. Kto musí byť prítomný pri výsluchoch alebo rozhovoroch s maloletými, ktorí sú svedkami a prípadne podozrivými zo spáchania trestného činu? (rodič, triedny učiteľ, psychológ, akýkoľvek učiteľ, riaditeľ školy)

5. Od okamihu zadržania má každý občan právo na ochranu. Kto môže poskytnúť ochranu? (obhajca)

Školáci si musia uvedomiť nielen kriminalitu, ale aj situácie, ktoré z tínedžerov robia porušovateľov zákona či obete zločincov. Dúfam, že ste dnes dostali príležitosť zamyslieť sa nad svojou zodpovednosťou pred zákonom a pred ľuďmi okolo vás.

Spätná väzba:Pokračujte jednou z nasledujúcich viet:

- Nevedel som, ale dnes som zistil, že...

Prekvapilo ma, že...

Usúdil som, že...

Bolo to pre mňa nové...

Hodina „Teenager and the Law“ pre žiakov 9. – 11. ročníka ( Metodický vývoj) Účel: vzdelávanie právnej kultúry školákov. Úlohy: 1. Formovať vedomý výber modelu ... “

"Teenager a zákon"

triedna hodina pre žiakov 9.-11

(Metodický vývoj)

Účel: vzdelávanie právnej kultúry školákov.

Úlohy:

1. Formujte vedomú voľbu modelu správania, berúc do úvahy nové poznatky o

formy zodpovednosti tínedžera za určité činy.

2. Upevniť vedomosti žiakov o pojmoch: žart, zlomyseľný čin,

priestupok, zločin.

3. Oboznámte sa s pravidlami správania sa tínedžerov v prípade, že ich zadrží polícia.

Vybavenie: karty úloh pre prácu v mini skupinách „Aké práva a povinnosti má dieťa, keď vyrastie?“

Tematický plán č Obsah Forma realizácie Čas obsahu I. Úvodná časť Prezentácia témy Úvodný prejav 2 min.

triedny hodinový vedúci II. Hlavná časť Identifikácia rozdielov v práci v mini skupinách. 10 min.

koncepty: žart, diskusia o 12 situáciách.

priestupok, priestupok, zločin. Pracujte v malých skupinách po dobu 5 minút.

písanie definícií pojmov.

Analýza zločinca Prezeranie úryvku z filmu. 6 min.

akcie z pozície všetkých jej účastníkov Role-playing game „Teenager a 12 min.

právo“ Štúdium práv tínedžera v 4.

prípad jeho predvedenia na políciu. Správa učiteľa 5 min.

II. Záverečná časť spätná väzba Cvičenie „Pokračujte 5 min.



učiteľ. V bežnom živote sa na právo častejšie spomína, keď sa z nejakého dôvodu ukáže, že je porušené alebo keď vznikla kontroverzná situácia či dokonca priamy konflikt. Čím lepšie ľudia poznajú svoje práva a povinnosti, tým lepšie sa rozvíjajú ich vzťahy a tým istejšie sa cítia v dosť ťažkých podmienkach modernej spoločnosti. Poznať práva, vedieť sa v nich orientovať je potrebné pre každého. Do akej miery viete, ako to urobiť, pomôže objasniť naše dnešné stretnutie.

učiteľ. Ponúkam vám popis rôznych priestupkov. Diskutovaním o situácii v miniskupinách je potrebné určiť, čo sa myslí pod pojmom nevhodné správanie, žart, zlomyseľný čin alebo trestný čin. (Žiaci klasifikujú situačné karty a obhajujú svoj názor)).

1. V kine tínedžeri pili pivo a používali sprosté reči. (nesprávne správanie).

2. Šestnásťročný chlapec zo žartu zavolal políciu a povedal, že v škole bola nastražená bomba. (zločin).

3. 14-ročný chlapec prebehol cez ulicu na nesprávnom mieste, všetky autá museli prudko zabrzdiť. (nesprávne správanie).

4. Dievčatá schovali pero alebo zošit svojej susedky na stôl (žart).

5. Dvaja tínedžeri ukradli auto, aby išli na diskotéku.

(zločin).

6. Žiak desiateho ročníka kráčal po streche domu a stúpil na priezor balkóna. Zrútil sa na muža stojaceho pod balkónom, ktorý zomrel v nemocnici.

(zločin).

7. Žiaci narúšali rozvrh hodín na chodbe školy (zákerný čin).

8. Dievča urazilo spolužiaka, on ju ako odvetu udrel a zlomil jej čeľusť. (zločin).

9. 15-ročný tínedžer prestrihol telefónny drôt vo svojom byte, aby jeho sestra nemohla zavolať svojej kamarátke (zákerný čin).

10. Chlapec zavolal spolužiakovi a povedal, že prvá hodina nebude.

(žart).

11. Skupina tínedžerov chytala ryby zakázaným spôsobom. (nesprávne správanie).

12. Dievčatá - školáčky zbierali v lese kvety, ktoré sú pod ochranou zákona. (nesprávne správanie).

učiteľ. Chlapi, diskutujte v skupinách a napíšte definíciu žartu, zlomyseľného činu, priestupku, trestného činu. (Práca sa vykonáva v malých skupinách. Každá skupina napíše jednu definíciu a potom ju prečíta).

Priestupok - konanie alebo nečinnosť, ktorá zasahuje do spoločenských vzťahov ustanovených zákonmi alebo podzákonnými predpismi, vyznačujúca sa malým verejným nebezpečenstvom.

Škodlivý čin je úmyselné spôsobenie škody ľuďom alebo životnému prostrediu.

Žart je akt pre zábavu, vtipný žart, žart.

Zločin (trestný čin - priestupok (spoločensky nebezpečný čin), ktorého spáchanie má za následok uplatnenie opatrení trestnej zodpovednosti voči osobe.

učiteľ. A teraz vám ponúkam hranie rolí"Mladý a zákon". Teraz si pozrieme úryvok z filmu „Moth Games“. Situácie, ktoré je potrebné riešiť, bude potrebné analyzovať z pohľadu rôznych účastníkov udalostí: obete a jej príbuzných, páchateľa, svedkov, príbuzných obvineného a sudcu.

(Učiteľ rozdelí žiakov do skupín „Svedkovia“, „Agresori“, „Obete“, „Blízki agresori“, „Sudcovia“).

Učiteľ kladie otázky skupinám tak, aby pri odpovedaní nabádal žiakov, aby zaujali určitú rolovú pozíciu.

Otázky môžu byť:

1. Skupina svedkov. Ako vysvetliť a ako hodnotiť správanie „Kance“ a iných tínedžerov? (Solidarita adolescentov? Uctievanie silnej osobnosti? Zaujímalo ich to? Majú právo na takú zvedavosť?)

2. Skupina „agresorov“ (alebo zločincov). Ako si vysvetliť Kosťove činy? Čo sa malo urobiť? Považujte dievčatá za účastníčky zločinu, alebo je na vine iba Kostya?

3. Skupina „Obete“. Ako hodnotíte situáciu. Aký trest by ste udelili jej účastníkom?

4. Skupina "Zavrieť". Predstavte si, aké písmená by v tejto situácii mohli napísať matky Kostya, Zoya, Masha? Prečítajte si ich.

a) právne; b) morálna zodpovednosť? Ktorý z nich môže byť braný na zodpovednosť za spoluúčasť na trestnom čine? Aký trest dostane Kostya?

Materiál, ktorý sprevádza diskusiu o situácii.

administratívne sankcie.

Článok 7.27.

Drobná krádež.

Drobná krádež cudzieho majetku krádežou, podvodom, spreneverou alebo spreneverou bez známok trestného činu – znamená uloženie správnej pokuty až do výšky trojnásobku hodnoty ukradnutého majetku, najmenej však jedného mzdové alebo administratívne zatknutie až na pätnásť dní.

Článok 20.1.

Menšia neplecha.

Drobné chuligánstvo, teda narušenie verejného poriadku, vyjadrujúce jasnú neúctu k spoločnosti, sprevádzané obscénnymi jazykmi na verejných miestach, má za následok uloženie správnej pokuty vo výške päť až desaťnásobok minimálnej mzdy alebo administratívne zatknutie až do pätnástich dní.

Článok 20.20.

Požívanie alkoholických nápojov a výrobkov obsahujúcich alkohol alebo požívanie omamných alebo psychotropných látok na verejných miestach znamená uloženie správnej pokuty vo výške od trojnásobku do päťnásobku minimálnej mzdy.

Článok 20.22.

Vystupovanie maloletých v stave opitosti, ako aj požívanie alkoholických nápojov a výrobkov obsahujúcich alkohol, požívanie omamných alebo psychotropných látok na verejných miestach - má za následok uloženie správnej pokuty rodičom alebo iným zákonným zástupcom maloletých. vo výške od trojnásobku do päťnásobku minimálnej mzdy.

Právny záväzok.

spáchanie trestného činu.

Zhrnutie: Počas diskusie sa pozornosť študentov zameriava na pocity každého účastníka konfliktná situácia ktoré by mali prispieť k realizácii osobnej hodnoty práv a povinností.

Dúfam, že nikdy neskončíte na polícii ako zločinci. Každý z vás by však mal vedieť, aké práva si môže uplatniť, ak vás zadržia policajti.

otázky:

1. V prípade zadržania maloletého sú policajti povinní bezodkladne informovať (rodičov alebo ich nahradzujúce osoby).

2. Pri zadržaní sa spravidla vykonáva osobná prehliadka. Zároveň musí byť niekto prítomný a čo sa musí vyhotoviť (svedkovia a protokol)

3. Zákon zakazuje vypočúvanie maloletých, v akom čase (noci)

4. Od okamihu zadržania má každý občan právo na ochranu. Kto môže poskytnúť ochranu (právnik) Učiteľ. Školáci si musia uvedomiť nielen kriminalitu, ale aj situácie, ktoré z tínedžerov robia porušovateľov zákona či obete zločincov. Dúfam, že ste dnes dostali príležitosť zamyslieť sa nad svojou zodpovednosťou pred zákonom a pred ľuďmi okolo vás.

Spätná väzba: Pokračujte v jednej z navrhovaných fráz:

Nevedel som, ale dnes som zistil, že...

Prekvapilo ma, že...

Usúdil som, že...

Bolo to pre mňa nové...

Zoznam použitej literatúry.

1. Bezruková G.A. "Detectiveland": legálny turnaj // Digest učebné materiály. - 2003. - s. 34.

2. Grivapsh I.O. "Právo a právo" // Čítajte, študujte, hrajte. - 2006. - 9. vydanie.

– s. 84-85.

3. Kapetskaya G.A. "Erudované Lotto "Zákon o právach dieťaťa"": triedna hodina pre študentov stredných a vysokých škôl // Posledné zvonenie. - 2010. - Číslo 6. - S. 30-31.

4. Lazeeva L. „Poznaj právo, odpovedz pred zákonom: obchodná hra“ // Knižnica. - 2005. - č. 10. - s. 66-67 ( právnické vzdelanie).

5. Leonova L. „Aby bol život ako hladká cesta, nauč sa právo, poznaj právo“ // Knižnica. - 2006. - č. 1. - s. 28-30 (STAV: VEDECKÉ. Právne vzdelanie).

Užitočné informácie na stránkach:

http: 1september.ru - Hodina „Každé právo má právo“ http: uroki.net/docklruk/docklruk117.htm – Hodina „Vaše práva, teenager“ http: klassnye-chasy.ru/klassnyy-chas-pravonarusheniya - cool hodinky prevencia kriminality

Podobné diela:

„Sprievodca MMF Čo je Medzinárodný menový fond? MMF Čo je Medzinárodný menový fond? MMF Washington, DC, 2004 Medzinárodný menový fond © 2001 Medzinárodný menový fond...»

“Zahalnoteoretichnі problemy _ právomoci a právo 1 Razdіl І, že vysvіlennya nové v osvіdomlennі také nadzvychayno skladacie a bohato tvárne javy, yakim, nepochybne, є právo. Na konci nasledujúceho riadku označme neúplnosť vzájomnej výživy vzájomného porozumenia kultúry a civilizácie ... “

„Kótovací prospekt Názov Emitenta: OJSC „Optima Bank“ Obdobie zverejnenia: 4. štvrťrok 2013 Dátum zostavenia: 28. januára 2014 1. Všeobecné informácie o Emitentovi 1.1. Právne a poštové...»

«ISSN 2312 2714 Bulletin Dnepropetrovskej univerzity, 2014, zväzok 22, vydanie. 24 (2) Filozofia regionálnych identít západnej a východnej Ukrajiny, javiaca sa ako dvojitá hypostáza Mimozemšťana. Kľúčové slová: Východ-Západ, topos, pravoslávie, katolíci...» OCHRANA I...» Praktický návod na oceňovanie majetku v rámci projektov realizovaných s účasťou RUSNANO Otvorená akciová spoločnosť 1. časť INFORMÁCIE O VÝHRADNÝCH PRÁVACH Výhradné právo na "Praktický sprievodca ohodnocovaním majetku v rámci projektov realizovaných za účasti RUSNANO vrátane jeho súčastí..."

2017 www.site - "Bezplatná elektronická knižnica - rôzne dokumenty"

Materiály tejto stránky sú zverejnené na kontrolu, všetky práva patria ich autorom.
Ak nesúhlasíte s tým, aby bol váš materiál zverejnený na tejto stránke, napíšte nám, my ho odstránime do 1-2 pracovných dní.

zdieľam