Tematické hodiny rodinnej výchovy pre predškolákov. Abstrakt lekcie pre študentov detského domova

Abstrakt lekcie o príprave detí z detských domovov na život v rodine.
Téma: Môj domov.

Cieľ: Vytvárať u detí pozitívny obraz domova.
Úlohy:

1. Vzdelávacie: Systematizujte predstavy detí o účele domu, pomôžte im uvedomiť si dôležitosť domu v živote každého človeka.

2. vyvíja sa:Rozvíjať u žiakov zručnosti spoločnej aktivity, spolupráce.

3. Vzdelávacie:Vytvárať emocionálne hodnotný postoj k vášmu domovu.

4. Wellness: Vytvárať podmienky pre úspešnú adaptáciu žiakov pri prechode do náhradnej rodiny, atmosféru emocionálnej pohody.

Vybavenie:

Notebook . Projektor . Magnetická tabuľa (2 kusy) s magnetmi. Lopta . Materiály pre kreativitu (pre každé dieťa). Detské albumy „Som v rodine – prasiatko užitočné tipy» (pre každé dieťa)

Predbežná príprava:

  • Domáca úloha deti - nakreslite obrázok na tému "Dom mojich snov." Výstava kresieb.
  • Prezentácie: „Domov“, „Prečo človek potrebuje domov“, „Doma“. rôzne národy mier."
  • Projekt domu.
  • "Logná" a dispozičné riešenie domu.
  • Výber prísloví o dome.

Priebeh lekcie:

1. Org. moment

Pozdravujem. Ahojte chlapci, pokračujeme v kurzoch prípravy na život v rodine a vypĺňaní albumu pre seba - prasiatko užitočných tipov.
Prezentácia hostí.
Predtým, ako vy a ja zistíme, o čom bude naša lekcia, navrhujem vám pozrieť si krátku prezentáciu, ktorá vám pomôže rozhodnúť sa o téme (deti sledujú prezentáciu).
- Po zhliadnutí tejto prezentácie môžete uhádnuť tému našej hodiny. Témou nášho stretnutia je „Môj domov“.
Potrebné materiály: domáca prezentácia.

2. Hlavné telo

1. Hra – rozcvička „Asociácia“.
Skôr ako začneme pracovať, navrhujem, aby ste sa rozcvičili a zahrali si známu hru „Asociácie“. Témou našej hry je „Domov“. Deti si hádžu loptu a pomenúvajú slová, s ktorými sa im spája slovo „Domov“.
Potrebné materiály: loptu

2. Cvičenie "Stavba domu." Teraz vás pozývam, aby ste sa zahrali na staviteľov domu. Ale zo začiatku je potrebné rozbiť sa do dvojíc. Urobíme to nezvyčajným spôsobom (Cvičenie „Nazbieraj príslovie“). Každý z vás si vytiahne papierik s časťou príslovia. Ktorý z chlapov má druhú časť príslovia - s tým budete pracovať vo dvojici.
Potrebné materiály: príslovia o dome, rozrezané na dve časti.
- Tu v takých pároch postavíte svoj dom. Získajte prácu pre tabuľky. Nazbierali ste v obálke geometrické obrazce rôzne farby a veľkosti - celý sklad "stavebných materiálov". Poraďte sa vo dvojiciach a začnite stavať, fantazírovať. Z „detailov“, ktoré máte, môžete postaviť jednoduchý dom s potrubím a celým palácom. Mám tento druh domu a čo získate, čoskoro zistíme.
Diskusné cvičenie: Každý pár predstavuje výslednú aplikáciu.
- Aký je váš domov?
Po prezentácii sú všetky práce pripevnené na magnetickú tabuľu a vystavené na viditeľnom mieste.
Potrebné materiály: prírezy "stavebných materiálov" v obálkach pre každý pár, listy hustého papier, lepidlo, sada fixiek pre každý pár, nožnice pre každé dieťa, magnetická tabuľa s magnetmi.

3. Konverzácia "Prečo človek potrebuje dom?"

Chlapci, postavili sme si domy. Pozývam vás, aby ste premýšľali a odpovedali na otázku: prečo človek potrebuje dom? Skôr ako odpoviete na túto otázku, pozrite si prezentáciu.
Odporúčané odpovede od detí:

  • Mať kde bývať (úkryt pred počasím).
  • Založiť si rodinu.
  • Aby deti žili.
  • Na ochranu pred nepriateľmi.
  • Na upratovanie.
  • Radovať sa, usporiadať sviatky.
  • Na odpočinok.
  • Robiť to, čo miluješ.

Urobme tieto závery vo vašich albumoch.
Potrebné materiály: prezentácia, detské albumy, jednoduché ceruzky pre každé dieťa.

4. Informovanie "Typy domov".
Prítomnosť domu - bývanie - je to, čo potrebuje každý človek, bez ohľadu na národnosť. Domy mnohých národov a národností sú rôzne. Poďme sa zoznámiť s tým, aké domy stavajú predstavitelia rôznych národov.
Potrebné materiály: prezentácia „Domu národov sveta“.

5. Kontrola domácich úloh- prezentácia výstavy kresieb na tému „Dom mojich snov“.
- Doma ste boli požiadaní, aby ste nakreslili obrázok na tému "Môj vysnívaný dom". Túto úlohu ste zvládli na výbornú. Takto dopadla výstava vašich domov. Poprosím jedného z vás, aby nám predstavil váš dom. Zvyšok práce bude k dispozícii každému po vyučovaní.

6. Cvičenie "Plnenie domu."
- Predstavte si, že sme rodina. Aby nám bolo doma dobre, pozbierajme si, čo na to potrebujeme. Napríklad ja potrebujem lásku v rodine. a ty?
Deťom sú prezentované „guľatiny“, na ktorých sú napísané vlastnosti domu: láska, láskavosť, starostlivosť, porozumenie, pohodlie, úcta, teplo, spravodlivosť, radosť. Vybraný „log“ deti prilepia na rozloženie.
No postavili sme dom, ktorý je nielen krásny zvonku, ale aj veľmi teplý vo vnútri.
Potrebné materiály: polená so slovami (charakteristika domčeka) pre každé dieťa, maketa domčeka, lepidlo.

3. Záverečná časť.

1. Reflexia:
- Naša lekcia sa skončila. Poďme diskutovať o tom, čo nové a užitočné ste sa dnes naučili? Ktoré užitočná informácia naplnil si prasiatko? Odpovede detí sú zhrnuté: rozprávali sme sa o tom, aký dôležitý a potrebný je dom pre každého človeka, aké domy Iný ľudia, ktorý je potrebný pre pohodlie všetkých jeho obyvateľov v dome.Otestovali sme sa v úlohe staviteľov domu a naplnili dom vnútorným obsahom.
Poďme diskutovať:
- Čo sa vám na lekcii najviac páčilo?
Čo bolo pre teba na hodine ťažké?

2. Domáce úlohy:
- Viete, že dom je miesto, kde žije celá rodina. Ale každý člen rodiny má zvyčajne svoj osobný priestor, miesto, kde môže byť sám so sebou. Deti majú väčšinou vlastnú izbu. Navrhujem, aby ste si nakreslili plán svojej izby. Premýšľajte o tom, čím bude naplnená: čím nábytok, osobné veci ako to bude zarámované.

Zhrnutie lekcie

"Rodinný svet"

Cieľ: pestovať postoj k rodine ako základnej hodnote spoločnosti.

Úlohy:

Vzdelávacie: odhaliť pojmy „rodina“, „rodinné hodnoty“.

vyvíja sa: rozširovať obzory, podporovať rozvoj komunikačných kvalít, schopnosť pracovať v skupine, rozvíjať tvorivý potenciál detí.

Vzdelávacie: vychovávať v deťoch k mravným vlastnostiam človeka, k dobrým vzťahom medzi deťmi v kolektíve, k hodnotovému postoju k sebe i k druhým.

Vybavenie:

Maľovaná paseka, papierové vtáčiky, dom s obrázkom „7. je naša skupina“, hviezdy origami, príslovia pre hru, materiál na praktickú prácu, počítač s videom „Podobenstvo o hviezde“, piesne „Svet je ako farebná lúka“, „Robte dobro“, aforizmy o rodine, fixky, sviečka.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ:

Dobrý deň! Ďakujem, že ste prišli na toto stretnutie.

Podajme si ruku, usmejme sa na slnko – rozhoďme okolo seba iskričku dobrej nálady.

Chlapci, čo je pre každého z nás v živote najdôležitejšie? (Rodina)

Téma našej hodiny je lyrická:

Miesto osobného vo všeobecných radoch,

Na posilnenie primárnej bunky,

Poďme sa rozprávať o rodine.

Anglický psychológ, filozof Francis Bacon povedal: "Láska k vlasti začína rodinou."

Rodina je pre každého z nás najdôležitejšia vec v živote. Rodina sú blízki a drahí ľudia, tí, ktorých máme radi, od ktorých si berieme príklad, na ktorých nám záleží, ktorým prajeme dobro a šťastie.

Každý z nás potrebuje miesto, kde sa nemusíte pretvarovať, kde vás neoklamú, kde sa cítite pokojne a dobre, kde si odpočiniete. Toto miesto je domov, rodina. (Ukážem plagát v tvare domu „7th is our group“)

Čo pre teba znamená slovo "rodina"? (Deti odpovedajú v kruhu na definíciu „Rodina“)

Rodina – koľko záhad je v nej, je rozdelená na dve slová: „sedem“ a „ja“. Je tam napísané „rodina“ – je to sedem ako ja. Číslo sedem sa nedelí, považuje sa za zvláštne a pripomína, že aj „rodina“ je jedna a nedeliteľná.

Pozrime sa na inscenáciu rozprávky Vasilija Alexandroviča Suchomlinského „Petal and Flower“. (Pozrite si rozprávku v podaní detí)

"Okvetné lístky a kvet"

Rozkvitol biely kvet georgín. Včely a čmeliaky nad ním lietali, brali nektár. Kvet má štyridsaťdva okvetných lístkov. A teraz bol jeden Petal hrdý! „Som najkrajší. Bezo mňa kvet nekvitne. Ja som najdôležitejší. Tak to vezmem a odídem – čo potrebujem?

Petal sa vytiahol, vyliezol z Kvetu a skočil na zem. Sadol si do ružového kríka a sledoval, čo urobí Kvet. A Kvet, akoby sa nič nestalo, usmieva sa na slnko, volá včely a čmeliaky. Okvetný lístok išiel, stretol Mravca.

Kto si? pýta sa Mravec.

Ja som Petal. Hlavný. Najkrajší. Bezo mňa ani Kvet nekvitne.

Okvetný lístok? Poznám okvetný lístok v kvete, ale na dvoch tenkých nohách, ako ty, neviem.

Petal chodil, chodil, sušil až do večera. A kvet kvitne. Kvet bez jedného okvetného lístka je kvet. Okvetný lístok bez kvetu nie je ničím.

Vychovávateľ:

Povedzte mi, chlapci, prečo okvetný lístok zomrel? A ako môžeme túto rozprávku aplikovať na ľudský život? (odpovede detí)

V rodine sú rovnako všetci navzájom prepojení a len všetci sú spolu silní. Iba v rodine, jednote s príbuznými, je človek skutočne šťastný.

Zdá sa mi, že naša skupina sa dá nazvať rodinou. Veď máme s vami veľa spoločného: staráme sa o seba, pomáhame, máme spoločné záľuby, obľúbené činnosti a dokonca aj rodinné tradície.

Povedzte mi svoj názor – považujete našu skupinu za rodinu? Čo nás ako rodinu spája? (Odpovede detí. Potom si vyberú kartičky s potrebnými odpoveďami, vložia ich do domčeka „7. je naša skupina“, zovšeobecnia).

1.Triedy

2.Voľný čas

3.Tradície

4. Práca

5. Záľuby

6.Udalosti

7. Odpočinok

8.Škola

Vypočujte si báseň o našej rodine.

Zrenica:

Rodina je naše šťastie, láska a šťastie,

Rodina je dovolenka, rodinné rande.

Narodenie detí, prvý krok, prvé bľabotanie,

Sny o dobre, vzrušení a úcte.

Rodina je práca, starostlivosť jeden o druhého,

Rodina je dôležitá!

Rodina je ťažká.

Ale je nemožné žiť šťastne sám!

Buďte vždy spolu, starajte sa o lásku,

Chcem, aby o nás hovorili priatelia:

Aká ste dobrá rodina.

Vychovávateľ:

Je dobré, keď sa každý rýchlo a priateľsky vyrovná s domácimi prácami a je voľný čas na vašu obľúbenú zábavu. V mnohých rodinách je zvykom tráviť voľný čas spolu: vymieňajte si správy, diskutovajte o udalostiach, čítajte nahlas knihu, počúvajte hudbu, pozerajte svoju obľúbenú televíznu reláciu, žartujte, prechádzajte sa spolu, hrajte sa.

A teraz si trochu oddýchneme a zahráme sa.

Hra "Zmätok".

Deti stoja v kruhu a držia sa za ruky. Vedúci odchádza z miestnosti. Bez uvoľnenia rúk sa hráči zapletú do kruhu. Úlohou vodiča je vrátiť deti do kruhu.

Vychovávateľ:

Výborne! Úloha bola zábavná a zaujímavá, však? Môžete mi povedať, čo vám pomohlo sa s tým vyrovnať? Ako sa vám podarilo dosiahnuť cieľ? (odpovede detí)

Áno, vzájomná pomoc, podpora, vzájomná dôvera vám pomohli zvládnuť túto úlohu.

Len porozumením a zdvorilým správaním sa dá predísť rodinným hádkam, podpora rodinných príslušníkov pomôže zvládnuť každú ťažkú ​​situáciu a láskavosť v rodine pomáha udržiavať pokoj a pohodu. A najdôležitejšie a najdôležitejšie je, aby v rodine vládol pokoj a harmónia.

Rodinný svet je radostný domov, jeho pohodlie a teplo.

Aké vlastnosti je dôležité pestovať v sebe, aby ste zachovali tento útulný a teplý svet rodiny? (Usilovnosť, pracovitosť, zodpovednosť, ochota pomôcť, tolerancia, vzájomná pomoc, vzájomné porozumenie, schopnosť jeden druhému ustupovať, ústretovosť).

Skúsme si vytvoriť náš „Rodinný svet“.

Na stoloch máte čarovné vtáky, ktoré vám pomôžu zapamätať si tieto vlastnosti. Musíte ich umiestniť na rozprávkovú lúku. (Deti vychádzajú po jednom, čítajú si definície vlastností, zovšeobecňujú: prečo je dôležité pestovať v sebe tú či onú vlastnosť).

Americký filozof George Santayana povedal: "Rodina je jedným z majstrovských diel prírody." A toto majstrovské dielo prírody je náš „Rodinný svet“, kde je pohodlie, teplo a harmónia. (Deti spievajú pieseň „Svet je ako farebná lúka“)

Ale v rodine nie je také ľahké udržiavať rodinný krb, rodinné teplo. Čo ešte je podľa vás potrebné na vytvorenie silnej rodiny? (Láska, rešpekt, harmónia, starostlivosť, vzájomné porozumenie, trpezlivosť, priateľstvo, humor, takt, dobrá nálada, láskavosť).

Pozbierajme slnečné lúče do jedného celku. (Deti vychádzajú jedno po druhom, čítajú si definície výroku „Silná rodina“ a sú umiestnené na rozprávkovej lúke okolo slnka).

Rodina je malé slnko, vďaka ktorému je nám teplo a pohodlie. To priťahuje. A my všetci: dospelí aj deti sa musíme postarať o to, aby toto slnko vždy svietilo, dávalo nám lásku, náklonnosť, spájalo nás, chránilo nás po celý život.

„Postaviť dom neznamená nasadiť si klobúk,“ hovorí ruské ľudové príslovie. Medzi ľuďmi je veľa prísloví a prísloví o dome, o rodine. Čo si pamätáš?

    Môj domov je môj hrad.

    Byť hosťom je dobré, ale byť doma je lepšie.

    Pomáhajú domy a steny.

    V rodine je kaša hustejšia.

    Rodina je v kope, mraky nie sú strašné.

    Jablko nikdy nepadá ďaleko od stromu.

    Deti sú ako kvety: milujú starostlivosť.

    Súhlas rodiny je to najcennejšie.

    V rodine sú nezhody a dom nie je šťastný.

Máte príslovia. Ale omylom skladateľa sú pomiešané. Je potrebné ich vrátiť do pôvodnej podoby spojením šípkami.

1. Keď je rodina spolu ... (takže duša je na mieste).

2. Rodina bez detí ... (že kvet je bez vône).

3. Súhlasím s rodinou ... (a smútok neberie).

4. Rodina - sporák: aká studená ... (všetci idú k nej).

5. Priateľská rodina ... (a mení zem na zlato).

6. V rodine je láska a rada ... (netreba).

7. Čo je poklad ... (ak je v rodine cesta).

8. Chata u detí ... (zábava).

9. Rodina je silná ... (keď je len jedna strecha).

Výborne chlapci! Túto úlohu ste zvládli na výbornú.

Prečo ľudia neradi žijú sami? Prečo si hľadajú životných partnerov, vychovávajú deti, nadväzujú priateľstvá? (odpovede detí)

Navrhujem vám pozrieť si krátke video o rodine „Podobenstvo o hviezde“. (Zobraziť video)

Dávno, pred mnohými storočiami nebolo na oblohe toľko hviezd ako teraz. Za jasnej noci bolo vidieť iba jednu hviezdu, ktorej svetlo bolo jasné alebo veľmi slabé. Raz sa Mesiac opýtal hviezdy: „Hviezdička, prečo je tvoje svetlo také odlišné: buď jasné, ukazuje cestu aj v noci, alebo slabé a neviditeľné“? Hviezda dlho mlčala a potom s povzdychom odpovedala: „Moje svetlo slabne, keď som osamelá. Koniec koncov, vedľa mňa nie je ani jedna hviezda, ktorá by vyzerala ako ja. A tak chcem vidieť a počuť niekoho vedľa seba! "A v ktorých nociach sa tvoje svetlo rozžiari?" spýtala sa Luna. „Moje svetlo sa rozžiari, keď vidím, ako sa tuláki ponáhľajú. Vždy ma zaujímalo, čo ich priťahuje

cesta, kde sa tak ponáhľajú? "Naučili ste sa tajomstvo ponáhľajúcich sa tulákov"? spýtala sa Luna. "Áno," odpovedala Hviezda. „Raz som položil túto otázku tulákovi, ktorý bol na ceste už dlho. Vyzeral vyčerpaný a veľmi unavený z dlhej cesty, každý krok sa mu robil s veľkými ťažkosťami, ale jeho oči ... “. "A aké mal oči?" spýtala sa Luna neveriacky. "Žiarili v tme šťastím a radosťou," odpovedal Asterisk, ťažko si povzdychol a pokračoval. "Čo ťa teší, cudzinec?" A on odpovedal: „Zamrznutý v snehu, vyhladovaný bez kúska chleba, dusiac sa horúčavou, kráčal som vpred, prekonávajúc všetky prekážky, pretože som vedel, že doma ma čaká teplo a pohodlie, starostlivosť a srdečnosť mojej rodiny - manželka, deti, vnúčatá. V záujme ich šťastných očí som pripravený urobiť aj nemožné. Hviezdička stíchla a potom odpovedala: „Od tej doby sa snažím dať čo najviac svetla tým cestovateľom, ktorí prinášajú šťastie do ich domova, do svojej rodiny. Luna sa pozrela na Star a spýtala sa: „Môj malý pomocník! Chcel by si mať vlastnú rodinu?" "Je to možné?" – spýtala sa s nádejou Asterisk. Mesiac bez jediného slova zamával rukávom zlatého rúcha a práve v tom okamihu sa na oblohe rozžiarili tisíce nových hviezd, ktoré žmurkli svojim jedinečným blikajúcim svetlom na malú hviezdu, akoby hovorili: „Sme blízko. , sme tu, drahá, teraz sme jedna RODINA“!

Vychovávateľ:

Každý človek by mal byť niekým potrebný, mal by sa o niekoho starať, niekomu pomáhať. Ľudia sa chcú s niekým podeliť o svoju radosť a smútok, chcú byť čakaní, milovaní, chcú si vytvoriť vlastnú šťastnú rodinu.

Všetci ľudia sú naša veľká rodina. História každej rodiny je časťou histórie vlasti. Aj my sme súčasťou našej vlasti. A aká súdržná a silná bude naša skupina, naša rodina, závisí od vlastností, ktoré v sebe pestujete.

Niekde ďaleko vo vesmíre osvetľuje životnú cestu každej rodiny v našej obrovskej krajine veľká jasná hviezda.

Hviezda je symbolom jednoty a solidarity. Zapáľme naše hviezdy – symboly tepla a pokoja, lásky, porozumenia a pokoja v našom domove. (Deti pripevňujú na okná domu vopred pripravené hviezdy origami).

Veľmi by som si prial, aby toto svetlo vo vašich oknách, kde je nám všetkým teplo a útulno, nikdy nezhaslo.

Snažte sa, aby to tak zostalo!

Veľký sovietsky učiteľ Vasilij Alexandrovič Suchomlinskij povedal: "Rodina je prvotným prostredím, kde by mal človek konať dobro."

(Deti spievajú pieseň „Robte dobro.“ Zapáli sa sviečka, ktorá sa koluje v kruhu).

Naša lekcia sa blíži ku koncu. Naozaj chcem, aby všetko, čo ste sa dnes naučili, zostalo s vami, aby sa váš domov zahrial teplom, pohodlím a láskou.

Ďakujem vám všetkým za účasť, za vašu aktivitu.

Synopsa tréningu s mladšími dorastencami na tému "Rodinné hodnoty"

Popis materiálu: Navrhujem zhrnutie lekcie pre mladších tínedžerov na tému "Rodinné hodnoty" Táto lekcia je vedená tréningovou formou. V moderných rodinách sa formujú predstavy študentov o rodinných hodnotách. Abstrakt bude zaujímavý nielen pre pedagogických psychológov, ale aj pre učiteľov na strednej úrovni, triednych učiteľov rodičia a, samozrejme, mladí odborníci.

Cieľ: formovanie predstáv študentov o rodinných hodnotách v moderných rodinách.
Úlohy: diskusia so študentmi o tom, čo je rodina, rodinné hodnoty, výučba študentov, ako komunikovať v rodine; pestovanie lásky k rodine; triedna súdržnosť; vytvára priaznivú psychologickú klímu.

I. úvod
Pozdrav účastníkov. Správa o účele a obsahu tejto lekcie.
Rozcvička na tréning „Zoo“
Lektor rozdá účastníkom školenia kartičky s menami zvierat: pes, vrana, lev, mačka, baran, hus, had atď. Na 1 zviera musia pripadať 2 rovnaké karty. Úloha pre účastníkov: Teraz každý z vás dostal kartičku s názvom zvieratka a o minútu budete musieť toto zviera stvárniť – zvuky, gestá, pohyby. Každé zvieratko má svojho partnera – nájdite svojho partnera.

II. Hlavná časť:
Diskutujte so žiakmi o tom, čo je rodina, rodinné hodnoty. Učíme sa robiť kompromisy. Učenie spoločensky prijateľného spôsobu interakcie v rodine. Vyjadrenie pozitívnych a negatívnych rodinných spomienok; vysporiadať sa s bolestivými spomienkami.

Brainstormingové cvičenie.
Facilitátor napíše asociácie na tabuľu. Volanie slova "rodina". potom nasleduje individuálna práca, žiaci si sami vyberú päť najdôležitejších slov, ktoré charakterizujú „rodinu“, napíšu si na papieriky svoje myšlienky, čo si predstavujú pod slovom rodina. Potom práca pokračuje v skupinách.
Cvičenie „Socha rodiny“.
Každý účastník sa postupne zmení na sochára. Svoju rodinu pretvára do podoby živej sochy, pričom si za členov vyberá ostatných členov skupiny a rozmiestňuje ich v miestnosti tak, aby symbolizovali situáciu v rodine.
Možno uviesť príklady: silu a kontrolu možno vyjadriť umiestnením silných členov rodiny nad slabých. Ak má mama moc, možno ju požiadať, aby sa postavila na stôl. Členovia rodiny ležiaci na podlahe zobrazujú impotenciu. Blízke alebo chladné vzťahy sa môžu odzrkadliť na vzdialenosti medzi členmi rodiny. Ideálne je, ak si sochár vyberie niekoho, kto zaujme svoje miesto v soche. Nie je to vždy možné, keď počet členov rodiny prevyšuje počet členov skupiny.
Po dokončení sochy jej tvorca interpretuje svoje dielo a vysvetľuje, prečo sú členovia rodiny umiestnení tak, ako sú.
Potom hostiteľ pozve sochára, aby sochu prestaval a dal jej vzhľad, aký by chcel vidieť svoju rodinu.
Cvičenie "Rodinné príbehy".
Materiály: listy papiera na kreslenie a farebné fixky
Účastníci dostanú papier a fixky.
List papiera je rozdelený na polovicu tmavou čiarou, ktorá symbolizuje hranicu medzi šťastím a nešťastím, ktoré sa vyskytuje na liste, teda v rodine.
Deťom sa povie, že v každej rodine sa dejú dobré aj zlé udalosti, a požiadajú ich, aby na jednu polovicu listu nakreslili veselú spomienku spojenú s ich rodinou a na druhú stranu nešťastnú.
Keď skupina dokončí kreslenie, pozvite každého účastníka v kruhu, aby predstavil svoj príbeh z obrázka.

III.Záverečná časť.
Cvičenie "Strom rodinných hodnôt"
Každý dostane návrh „Stromu rodinných hodnôt“ a približný zoznam možných hodnôt (aby sa účastníkom uľahčila navigácia). Úlohou účastníkov je zoradiť hodnoty: - tie najdôležitejšie sú umiestnené v koreňovom systéme, ktorý sa za žiadnych okolností neopustí. - v kufri - dôležité, ale ktoré možno v niektorých prípadoch opustiť. - v korune - žiaduce, ale nie povinné hodnoty Účastníkom je vysvetlené, že môžu použiť nápovedu zo zoznamu, môžu pridať niečo vlastné.
Zoznam možných rodinných hodnôt: Úcta, starostlivosť o každého člena rodiny, rodinné dovolenky, finančné zabezpečenie, zdravie, láska, vzájomné porozumenie, spoločné ciele, rodinné tradície, spoločné hobby, vzdelanie, prepojenie generácií, spoločné trávenie víkendov a dovoleniek, pohodlné bývanie , deti, športovanie, dobre platené zamestnania, mať spoločných priateľov, spoločné cestovanie, vedomosti, oddanosť, dôstojnosť, tvorivosť, česť, krása, šťastie, zábava, fyzická sila, spoločná práca, zásady, súdnictvo, lojalita, kariérny rast, dôvera .

Reflexia: Otázky na diskusiu. Hodnotenie hodiny každým účastníkom. Spätná väzba. Rituál rozlúčky.

Trieda rodinnej výchovy
"Moja predstava o rodine"

1. Organizačný moment
Dobré popoludnie, milí stredoškoláci! Teší ma, že ťa vidím takú krásnu, priateľskú a zároveň vážnu a sústredenú.

2. Aktualizácia vedomostí
Pozrite sa na stôl. Aký je význam slova, ktoré tieto slová dešifrujú?

snímka 1
„Jedinečná skupina ľudí rôzneho veku,
na základe pokrvných príbuzných

3. Motivácia a stanovenie cieľov
O čom bude naša lekcia? (vyjadrite názory)
- Dnes sa v lekcii pokúsime zistiť vaše predstavy o rodine, o obraze manželky, manžela, o pravidlách a prioritách rodinných vzťahov.

snímka 2
"Moja predstava o rodine"
Každý z vás sníva o šťastí a pre každého je to iné. Je však stáročiami overené, že rodina je jej povinnou zložkou. Je to spoľahlivé zázemie pred životnými problémami a miesto, kde vás podporia, keď je to ťažké alebo veľmi zlé, kde budú zdieľať vašu radosť a budú na vás hrdí.
Dnes sa pokúsime dotknúť problematiky vytvárania rodiny, pravidiel a priorít spolužitia v rodine.

1) "Chcem predstaviť svoju rodinu"
Boli ste požiadaní, aby ste sa podmienečne rozdelili do „rodín“, aby ste určili úlohu každého z vás vo vašej rodine.
Predstavte svoju rodinu.
Žiadam vás, aby ste svoje výkony podporovali potleskom.

2) "Symbol rodiny"
Rád by som pripomenul jednu z otázok dotazníka, ktorý ste vyplnili: „Čo by ste chceli vidieť vo svojej budúcej rodine? Veľmi ma potešilo, že svoju rodinu vnímate ako dobrú, silnú, šťastnú, pracovitú, priateľskú, že v rodine bude láska, úcta, vzájomné porozumenie a pokoj.
Po ústnom prieskume medzi zamestnancami našej školy: „K čomu by ste prirovnali rodinu?“ som počul rôzne odpovede. Tu sú niektoré z nich:
snímka 3
Rodina je prístav, kde ste vítaní.
Rodina je dáždnik, ktorý chráni pred dažďom.
Rodina je orchester hrajúci rovnakú hudbu.
Rodina je malý vesmír.
K čomu prirovnávaš svoju rodinu? Mali ste za úlohu nakresliť symbol rodiny a vysvetliť ho (Deti si chránia kresbu „Symbol rodiny“).
Vzájomne podporte svoje výkony potleskom
3) "Vaše argumenty na obranu"
Prečítal som si text na diapozitíve.
snímka 4
V rodinnom zákonníku Ruskej federácie je vek sobáša stanovený na 18 rokov a ak sú na to dobré dôvody, je dovolené uzavrieť manželstvo v 16 rokoch.

Iní veria, že hlavným dôvodom manželstva je láska a túžba byť spolu. "S miláčikom a rajom v kolibe."
Prosím "rodiny", aby tieto dva názory prediskutovali a na obranu predniesli každý jeden argument.
Deti hovoria a vyjadrujú svoj názor.
Pýtam sa každého tímu, či súhlasí s argumentmi opačného tímu. Ak nie, prečo nie?

4) Vlastnosti ideálnej manželky, ideálneho manžela

Vskutku, rodina je ako malý vesmír; vytvoriť dobrú rodinu je často ťažšie ako napríklad napísať knihu, urobiť objav. Každý z vás už rozmýšľa, aká bude moja spriaznená duša, aká pozitívne vlastnosti by mal mať budúceho manžela alebo manželku. Vypočujte si, aká mala byť dobrá manželka v 18. storočí.
Význam nezrozumiteľných slov si môžete objasniť v nápovednom slovníku, ktorý máte na tabuľkách.
Prečítal som si text na diapozitíve.
snímka 5
„Pre dobrú gazdinú existuje pozícia: byť tichá, skromná, stála, opatrná; usilovný k Bohu, úctivý k svokrovi a svokre, správať sa k manželovi láskyplne a slušne, učiť malé deti spravodlivosti a láske k blížnemu, byť zdvorilý pred príbuznými a svokrovcami, počúvať dobré reči ochotne vyhýbajte sa klamstvám a prefíkanosti, nebuďte nečinní, ale usilovní, pre každý produkt a hospodárne z hľadiska nákladov
Kataríny Veľkej
Vopred dostanú deti kartičky s výkladom pre ne náročných alebo nových slov. Pred čítaním snímky venujte pozornosť týmto slovám.
Slovník



usilovný – starostlivý
Navrhujem, aby ste si vytvorili modely ideálneho manžela (1. rodina) a manželky (2. rodina). Pozývame vás, aby ste si zo zoznamu vlastností vybrali tie, ktoré zodpovedajú vášmu ideálu, pridajte svoj názor.
Rozdávam karty: „Ideálny manžel“, „Ideálna manželka“
Počas svojho života potrebujem manžela a deti.



Miluje svoju ženu.
Rešpektuje svojho manžela.



Deti čítajú kvality.
Pýtam sa rodinných tímov, zhodujú sa navzájom vo svojich názoroch?
5) Vyberte si predmet
Venujte pozornosť tabuľke, kde sú kartičky s názvami rôznych predmetov (kvety, opasok, valček, panvica, kozmetika, mixér, kniha, noviny, telefón, hrací disk, lístky na koncert , nová čajová súprava)
Vyberte si 3 položky potrebné a dôležité pre vašu rodinu, zdôvodnite svoj výber.
(Každý člen rodinného tímu si vyberie kartičku s názvom predmetu, vysvetlí dôvod výberu).
Ďakujem, vážim si to.
6) Rodinné pravidlá
Vzájomná láska je stmelená deťmi. Väčšina z vás v dotazníku uviedla, že by chcela mať dve deti.
- Povedz mi, je ľahké vychovávať dieťa?
S príchodom dieťaťa sa na rodičov ukladajú osobitné povinnosti a povinnosti, v rodine sa objavujú nové tradície a pravidlá.
Teraz vám prečítam pravidlá, ktoré existujú v istej rodine, povedzme, Ivanovcov. Vypočujte si ich a povedzte, aké pravidlá ste neprijali do bežného života vašej rodiny. prečo?
snímka 6
Rodičia kontrolujú školské záležitosti detí.
Každý člen rodiny má svoje vlastné domáce práce.
Rodičia dávajú svojim deťom každý týždeň malé vreckové.
Deti majú právo pozerať televíziu bez obmedzení.
Pri príprave rodinných dovoleniek prispieva každý člen rodiny vlastným príspevkom.
Od rodičov sa nevyžaduje, aby vedeli, čo ich deti robia vo voľnom čase.
Staršie deti pomáhajú mladším, dohliadajú na ne v neprítomnosti rodičov.
Chutné a sladkosti sa kupujú len pre deti
Pri veľkom počte prác (opravy, generálne upratovanie, zber zeleniny) chodia deti na ulicu alebo do kina
7) Životné situácie
Niekedy sa v rodine stanú extrémne situácie, z ktorých spriatelená rodina vždy nájde východisko. Ako by tieto situácie riešila vaša rodina? Vyberte si jednu z navrhovaných situácií a ponúknite jej riešenie (môžete povedať, ukázať náčrt, spievať).
Snímka 7
Dve hodiny pred príchodom hostí pri príležitosti narodenín jedného z rodinných príslušníkov vypli v byte elektrinu.
Kvety kúpené pre mamu po všeobecnej dohode do 8. marca zvädli bez čakania na sviatok. Nie sú peniaze na kúpu ďalšej kytice.
Na Silvestra sa rozbil televízor.
Ďakujem za zaujímavé odpovede, originalitu pri riešení situácií a za aktivitu.
5. Záverečný akord
Zhrňme si, čo sme urobili:

Snímka 8
reprezentoval ich rodinu, symbol rodiny
obhájil pozíciu
určil vlastnosti ideálneho manžela a ideálnej manželky
vysvetlil ich výber
našiel východisko z ťažkej situácie
Venujte pozornosť otázkam na konci hodiny (kartičky s otázkami sú rozdané pred hodinou).
Mali ste záujem?

Čo bolo pre vás ťažké?
Veľmi ma potešilo, akí ste všetci aktívni, viete pracovať v tíme, spoločne riešiť problémy. (Chváľ každého za niečo)
6. Projekcia do budúcnosti
Na konci hodiny si chcem prečítať slová veľkého učiteľa Antona Semenoviča Makarenka:
Snímka 9
„Rodina je veľmi dôležitá, veľmi zodpovedná záležitosť človeka. Rodina prináša plnosť života, rodina prináša šťastie, ale každá rodina, najmä v živote spoločnosti, je predovšetkým veľkou záležitosťou národného významu.“
A naozaj dúfam, že vaša rodina bude priateľská a šťastná, vládla v nej láska a vzájomná úcta, vernosť, úprimnosť, láskavosť a neha. Ďakujem za vašu prácu!

Pracovný list
Mnoho dnešných mladých mužov a žien verí, že sa treba vydať alebo vydať až vtedy, keď už máte povolanie, ste finančne zabezpečený, máte byt, auto atď.

1.

5
Láska a túžba byť spolu je hlavným dôvodom manželstva. "S miláčikom a rajom v kolibe."
Súhlasíme s týmto postojom, pretože:
1.

Vyberte si, čo je podľa vás „ideálna manželka“, pridajte svoj názor
Počas svojho života potrebujem manžela a deti.
Zdieľa so svojím manželom všetky radosti a strasti.
Vie prejaviť trpezlivosť a toleranciu, učí to členov svojej rodiny.
Profesionálne bohatý (ľan).
Úprimne sa raduje z úspechov svojho manžela.
Veľa komunikuje s vlastnými deťmi, učí ich žiť vo svete ľudí.
Nie je „pod pätou“ svojej manželky.
Snaží sa dosiahnuť dobré výsledky v odborná činnosť aby bol na ňu manžel a deti hrdí.
Miluje svoju ženu.
Rešpektuje svojho manžela.
Podporuje autoritu matky v rodine.
Učí vlastným príkladom schopnosti milovať a byť milovaný.
Nie je finančne závislá na manželovi.
Formuje tradície svojej rodiny.
Nájde si čas na stretnutie s priateľmi.
Svoju rodinu považuje za dar osudu.
Vždy vie o všetkom, čo sa deje v jeho rodine.

Mali ste záujem?
Čo si mal rád? (nálada, tímová práca, aktivita vašich priateľov, nejaká úloha, učiteľ, téma hodiny)
Čo bolo pre vás ťažké?

Slovník - nápoveda
slušne — slušne, slušne
svokor - osoba, ktorá je s niekým v majetku (je môj, môj)
hnusiť sa — cítiť hnus
nečinný - nerobiť nič, bez užitočného povolania
usilovný – starostlivý

Lekcia s prvkami tréningu

"Etika rodinných vzťahov"

Ciele a ciele : rozšíriť predstavy mladých ľudí o pojmoch „rodina“ a „manželstvo“, o konfliktoch v rodine a spôsoboch ich riešenia, od ktorých závisí duchovné pohodlie v rodine; pestovať hrdosť na rodinu, lásku k príbuzným.

Základné pojmy Kľúčové slová: rodina, manželstvo, manželia, vzťahy, konflikt.

Materiál : papier na kreslenie, papier, fixky, karty.

Pokrok v lekcii :

    Pozdravujem.

    čo je rodina?

Všetci študenti sú vyzvaní, aby na papieriky napísali, že v jeho chápaní existuje rodina. Odpovede sa čítajú.

Každý z vás si pojem „rodina“ definoval po svojom. Rodina je historicky ustálený systém vzťahov medzi manželmi, medzi rodičmi a deťmi.

Manželstvo = rodina?

Medzi pojmami „manželstvo“ a „rodina“ existuje úzky vzťah. V podstate pojmov je však veľa špecifických. Vedci dokázali, že manželstvo a rodina sa vyvíjali v rôznych historických obdobiach.

Aký je podľa teba rozdiel medzi manželstvom a rodinou?

Manželstvo.

V rôznych spoločnostiach sú stanovené rôzne vekové obdobia, od ktorých sa môže uzavrieť manželstvo, a procesy manželstva a jeho zániku sú regulované rôzne.

Rodinné vzťahy.

mini rozhovor . Každá rodina je zvláštny duchovný a morálny svet. Aj keď je to niekedy ťažké pochopiť pre tých, ktorí spolu žijú, o to viac pre cudzincov. Vnútrorodinné vzťahy zahŕňajú nielen globálne a zásadne dôležité otázky, ale aj množstvo maličkostí. A ak je všetko v poriadku s rodičmi, potom je morálna a psychologická situácia v rodine vrelá a pohodlná, ak nie, ozveny, dokonca aj nesúvislé, sa nejako dostanú k deťom. Každé dieťa prežíva rodičovské nezhody po svojom.

Sú rodinné konflikty nebezpečné?

Záleží na tom, čo ... Bezkonfliktné rodiny však neexistujú. Možno sú to len rodičia? Koniec koncov, konflikty majú často na svedomí deti.

čo je konflikt?

Ide o napätú morálnu a psychickú situáciu spôsobenú sporom, nezhodami pri konkrétnych príležitostiach, stretmi motívov, záujmov, túžob, pocitov, názorov a činov ľudí.

Pokojná, obchodná a útulná atmosféra v rodine závisí od všetkých osôb žijúcich spolu, vrátane tých najmladších. Na dosiahnutie duchovnej útechy v rodine existuje množstvo podmienok.

1. Schopnosť porozumieť a zdieľať vzdelávacie a amatérske záujmy detí, profesionálne a pracovné záujmy dospelých.

2. Schopnosť porozumieť hodnotovým a svetonázorovým orientáciám členov rodiny, rešpektovať názory všetkých.

3. Objektívny a spravodlivý postoj k príbuzným. Ešte horšie je, keď postoj k nim určuje len materiálna pomoc, „uchlácholenie“ detí.

4. Vytváranie čo najpriaznivejších podmienok pre všestranný a harmonický rozvoj vznikajúcej osobnosti, jej sklonov a záujmov.

5. Schopnosť udržiavať kontakty so zaujímavými a zmysluplnými známymi, vážiť si detských kamarátov. Túžba detí tráviť voľný čas pred dospelými, a nie len za zamknutými dverami.

6. Racionálna organizácia domácich prác a rekreácie.

7. Udržiavanie fyzickej rovnosti pohlaví v každodennom živote, priateľstvo medzi generáciami.

Zamyslite sa nad tým, čo bolo povedané, a nájdite, čo konkrétne môžete urobiť sami pre teplo a pohodlie domova.

A teraz si zoberme problém vášho vzťahu s rodičmi, starými rodičmi.

Povedz mi, je niekto vzácnejší ako oni?

Prečo teda niektorí z vás dovolia, aby sa s nimi zaobchádzalo tak bez slávností a hrubo, aby sa správali tak drzo, dosahujúc ten či onen cieľ, privilégium, kúpu? Niet divu, že ľudia hovoria, že ako sa deti správajú k rodičom, tak sa budú v budúcnosti vaše deti správať k vám.

Veľa v štýle rodinného života a kultúry vzťahov závisí od toho, aká je rodinná etiketa.

Morálna etiketa v rodine? Nie je to fikcia?

V bežných rodinách skutočne existuje, hoci ho nikto špeciálne nevytvoril. Pravidlá slušnosti, spôsoby, normy správania sa postupne formujú akoby samy od seba, avšak s prihliadnutím na dobu, zvyky, tradície. Pozoruhodnou črtou rodinnej etikety sa stal úctivý postoj k žene, sestre, manželovi, bratovi a príbuzným. Nastolenie zdravej mikroklímy v rodine napomáha spravodlivé a svedomité rozdelenie povinností v domácnosti medzi všetkých členov tímu.

Všetci členovia rodiny by sa mali navzájom informovať, kde a na ako dlho odchádzajú, aby bolo menej nepokojov pre tých, ktorí ostávajú doma.

Vzájomné dodržiavanie hrá dôležitú úlohu v rodinnej etikete; zároveň ten, kto vie ísť na zmierenie, ústupok, ospravedlnenie, koná najskôr vznešenejšie.

Rodina nežije v uzavretom priestore, je organicky spojená so životom spoločnosti. Lekcie morálky a etikety prijaté v otcovom dome sa spomínajú, keď sa človek ocitne vo veľkom oceáne života.

Brainstorming

Zapamätajte si a pomenujte príslovia a výroky o rodine.

"Ženatý s narýchloáno, na dlhé muky"

"Manželka jej manžela je krásna"

"Krása je potrebná na svadbe, ale láska je každodenná"

"Zásluhy otca nezachránia syna"

"Ten dom je dobrý, kde sú dobrí obyvatelia"

"Šťastný je ten, kto je šťastný doma"

Hra „Ideálni manželia“

Účastníci sú rozdelení do dvojíc. Jedna osoba v páre premýšľa a zapisuje vlastnosti ideálneho manžela, druhá - ideálna manželka

Potom každý diskutuje o svojich poznámkach a vytvorí spoločný zoznam. kvality.

Čítajú sa zoznamy. Odpovedajú na otázky.

Diskusia o problémových situáciách .

zdieľam