Aké vlastnosti rozvíja herná hus. Veľmi mobilná ľudová hra Husi-labute

Jamila Kurbanová
Abstrakt z vonkajšej hry „Husi-labute“ s deťmi seniorskej skupiny

Úlohy: Cvičenie v behu s uhýbaním, v chytaní. Posilniť schopnosť vykonávať akcie prevzatej role. Koordinujte slová s činnosťami hry.

Rozvíjať u detí zručnosť, vynaliezavosť, rýchlosť reakcie.

Pestujte cieľavedomosť, pozitívny emocionálny postoj.

1. Príprava: Pripravte ilustrácie k rozprávkam.

Vyberte si rým a vyberte si vlka.

Pripravte si masku vlka.

Aktivovať v reči detí slová: pastier, pelech.

2. Inventár a vybavenie: Ilustrácie podľa rozprávok, maska ​​vlka.

3. miesto držanie: telocvičňa.

4. Oboznámenie sa s pravidlami:

husi"prísť" domov, bez toho, aby ho chytil vlk, vlk chytá husi. Ten, koho sa vlk dotkne, sa považuje za chyteného. Dosť na dotyk, nie je potrebné chytiť sa za ruky.

5. Začnite hry: Môžete posadiť deti na lavicu (aby sa nerozptyľovali).

6. Pohybujte sa hry: Chlapi, asi poznáte veľa rozprávok. Povedz mi, aké rozprávky poznáš? (odpovede detí).

Vedeli by ste rozpoznať príbeh z ilustrácie? (zobrazuje ilustráciu z rozprávky « labutie husi» ). Kto si pamätá názov tohto príbehu? (hovory detí). A kto si pamätá, čo sa stalo v tejto rozprávke? (odpovede detí). Kto ukradol Vanyu? (odpovede detí). Prečo sa to podľa vás stalo? (odpovede detí). Správne, sestra Alyonushka nenasledovala. A povedzte, môže sa takýto príbeh stať husám? Kto ich môže ukradnúť? (odpovede detí). Chcete, aby sme vám zostavili vlastnú rozprávku? (odpovede detí). Predstierajme, že sme husi, tu (jedna strana miestnosti) náš dom a tu (na druhom konci chodby) stojí, pastier. Pastier je človek, ktorý dohliada na husi a stráži ich. Napríklad to bude Daniel. A tu bude brloh, vlk. Brloh je domovom vlka. Vlkom budú Rómovia.

Pastier je zmluvou, domovom husí. rozprávanie slová: husi, husi!

Husi odpovedajú - ha, ha, ha!

Pastier. Chceš jesť?

husi. Áno áno áno!

Pastier. Tak Leť!

husi. Nemôžeme,

Sivý vôl pod horou

Nepustí nás domov...

Pastier. Tak lietaj ako chceš

Len sa starajte o svoje krídla!

husi, naťahujúc ruky do strán, letia domov a vlk vybehne a snaží sa chytiť(na dotyk) husi.

Po dva razy hry, vyberie sa nový vlk a pastier, riekanka na počítanie.

7. Usmernenie hry:

Pokyny: rozbehnite ruky do strán (husi lietajú) .

Vlk sa ho možno len dotýka a nie ho chytí rukami.

8. Čo robiť s odpadlíkmi hráčov: Niektoré pripájam k pastierovi (opakujú jeho slová s ním, iné k vlkovi (ak "vlk"- slabé dieťa, ale chcelo byť vlkom).

9. Koniec hry: ľahká chôdza.

10. Zhrnutie.

Chlapci, páčil sa vám príbeh, ktorý sme si vymysleli a zahrali?

Čo je podľa vás potrebné urobiť, aby vás vlk nechytil. (odpovede detí).

Povedzte, ktorý z vlkov bol najrýchlejší a najobratnejší a chytil najviac husí? (odpovede detí).

Môžem hrať túto hru počas chôdze?

Záver učiteľa: Chlapci, veľmi sa mi páčila vaša účasť v hre.

Cieľ: Rozvíjať u detí vytrvalosť, schopnosť vykonávať pohyby na signál. Trénujte uhýbanie. Podporovať rozvoj reči.

Popis: Na jednom konci lokality je nakreslená „domová“ čiara, kde sa nachádzajú husi, na opačnom konci je pastier. Na strane domu je "vlčí brloh". Zvyšok miesta je „lúka“. Učiteľ vymenuje jedného za pastiera, ďalšieho za vlka, zvyšok zobrazuje husi. Pastier vyháňa husi pásť sa na lúku. Húsky chodia, lietajú po lúke. Pastier ich volá „Husky, husi“. Husi odpovedajú: "Ha-ha-ha." "Chceš jesť?" "Áno áno áno". "Tak Leť." "Nemôžeme. Sivý vlk pod horou nás nepustí domov. "Tak lietaj ako chceš, len sa staraj o krídla." Husi, rozprestierajúce krídla, letia domov cez lúku a vlk vybehne, odreže im cestu a snaží sa chytiť ďalšie husi (dotknite sa rukou). Ulovené husi odnáša vlk. Po 3-4 behoch sa spočíta počet ulovených, potom sa určí nový vlk a pastier.

pravidlá: Husi môžu letieť domov a vlk ich môže chytiť až po slovách "Tak lietaj, ako chceš, len sa staraj o svoje krídla." Vlk dokáže chytiť husi na lúke až po hranicu domu.

Možnosti: Zvýšte vzdialenosť. Zadajte druhého vlka. Na ceste sú vlčie prekážky, ktoré treba preskočiť.

Mobilná hra „Kto rýchlo odstráni pásku“

Cieľ: Rozvíjať u detí vytrvalosť, schopnosť konať na základe signálu. Deti cvičia rýchly beh, skákanie.

Popis: Na mieste je nakreslená čiara, za ktorou sú deti postavené v niekoľkých stĺpcoch po 4 až 5 ľuďoch. Vo vzdialenosti 10-15 krokov je oproti stĺpom natiahnuté lano, výška je o 15 cm vyššia ako ruky zdvihnutých detí. Proti každému stĺpu je na toto lano hodená stuha. Na signál „utekaj“ všetci, ktorí stoja ako prví v kolónach, pribehnú k svojej stuhe, vyskočia a stiahnu ju z lana. Za víťaza sa považuje ten, kto ako prvý odstráni pásku. Stuhy sú opäť zavesené, tí, ktorí boli v kolóne prví, stoja na konci a ostatní sa posúvajú smerom k rade. Na signál bežia ďalšie deti. Atď. Výhry v každom stĺpci sa počítajú.

pravidlá: Behať môžete až po slove „behať“. Pásku stiahnite len oproti vášmu stĺpiku.

Možnosti: Umiestnite prekážky do cesty. Natiahnite lano na vzdialenosť 40 cm, pod ktorým sa musíte plaziť bez toho, aby ste ho udreli. Nakreslite dve čiary vo vzdialenosti 30 cm, cez ktoré musíte preskočiť.

Mobilná hra „Rýchlo na miesta“

Cieľ: Rozvíjať orientáciu v priestore, schopnosť vykonávať pohyby na signál. Cvičenie v rýchlom behu, chôdzi, odrážaní.



Popis: Deti stoja v kruhu na dĺžku paže, miesto každého je označené nejakým predmetom. Pri slove „beh“ deti opúšťajú kruh, chodia, behajú alebo skáču po celom pozemku. Učiteľ odstráni jednu položku. Po slovách „na miestach“ sa všetky deti rozbehnú v kruhu a zaujmú prázdne miesta. Ostatným deti jednohlasne povedia: "Vaňa, Váňa, nezívaj, rýchlo si sadni!"

pravidlá: Miesto v kruhu možno zaujať až po slovách „Na miestach“. Po slove „utekať“ nemôžete zostať v pokoji.

Možnosti: Na začiatku hry kocku neschovávajte, aby nikto nezostal bez miesta. Odstráňte 2 alebo 3 kocky. V zime sú vlajky zapichnuté do snehu.

Mobilná hra „Pasca, vezmi pásku“

Cieľ: Rozvíjať u detí zručnosť, vynaliezavosť. Cvičte beh s uhýbaním, chytaním a stavaním do kruhu.

Popis: Hráči sú postavení do kruhu, každý dostane stuhu, ktorú si položí za opasok alebo za golier. V strede kruhu je pasca. Na signál „utekaj“ sa deti rozpŕchnu a pasca sa snaží od niekoho vytiahnuť stuhu. Ten, kto stratil stužkovú, ustúpi. Na signál „Raz, dva, tri, rýchlo vbehni do kruhu“ sa deti zoradia do kruhu. Pasca spočíta počet stužiek a vráti ich deťom. Hra začína novou pascou.

pravidlá: Pasca by mala zobrať iba pásku bez zdržania hráča. Hráč, ktorý stratil pásku, ustúpi nabok.

Možnosti: Vyberte si dve pasce. Nemôžete vziať kazetu zo skrčeného prehrávača. Hráči bežia po „ceste“, „moste“, preskakujú „hummoky“.

Mobilná hra „Poľovníci a zajace“

Cieľ: Zlepšite schopnosti skákania a hádzania na cieľ na oboch nohách. Rozvíjať obratnosť, rýchlosť a orientáciu v priestore.

Vybavenie: loptu.

Oddelenie rolí: Vyberte si jedného alebo dvoch „lovcov“, ktorí stoja na jednej strane stanovišťa, ostatné deti sú „zajace“.

Priebeh hry.

Zajace sedia vo svojich „norkoch“ umiestnených na opačnej strane pozemku. "Poľovníci" obchádzajú lokalitu a predstierajú, že hľadajú "zajace", potom idú na svoje miesta, schovajú sa za "stromy" (stoličky, lavička).



Slovami učiteľa:

Bunny skok-skok. skokový cval

Do zeleného lesa

"Zajace" choďte na miesto a skočte. Na slovo "Hunter!" „Zajace“ sa rozbehnú k svojim „norkom“, jeden z „lovcov“ im namieri loptu pod nohy a koho trafí, toho berie so sebou. „Zajace“ opäť vychádzajú do lesa a „poľovník“ ich opäť loví, ale loptičku hádže druhou rukou. Keď sa hra opakuje, vyberajú sa noví „lovci“.

Návod na hru. Uistite sa, že „lovec“ hádže loptičku pravou aj ľavou rukou. "Poľovníci" hádžu loptu len pod nohy "zajakov". Loptu berie ten, kto ju hodil.

Informácie o autorovi

Avilova Jekaterina Ivanovna

Miesto práce, pozícia:

MBDOU MATERSKÁ ŠKOLA vychovávateľka č.72 v Balakove, región Saratov

Saratovský región

Charakteristika lekcie (triedy)

Úroveň vzdelania:

Predškolská výchova

Cieľová skupina:

opatrovateľka

Cieľová skupina:

Rodič

Položky:

Stručný opis:

Vonkajšie hry pre staršie deti

KARTOVÁ SÚBOR MOBILNÝCH HER SENIOR GROUP

Mobilná hra "Liška Bystrouška"

Účel: Rozvíjať u detí vytrvalosť, pozorovanie. Cvičenie v rýchlom behu s uhýbaním, v stavaní do kruhu, v chytaní.

Popis: Hráči stoja v kruhu vo vzdialenosti jedného kroku od seba. Mimo kruhu je nakreslený domček líšky. Učiteľ vyzve hráčov, aby zavreli oči, obíde kruh za deťmi a povie: „Idem hľadať do lesa prefíkanú a ryšavú líšku!“ Dotkne sa jedného z hráčov, z ktorého sa stane prefíkaná líška. Potom učiteľ vyzve hráčov, aby otvorili oči a pozorne sa pozreli, ktorá z nich je prefíkaná líška, či sa niečím prezradí. Hráči sa 3-krát zborovo pýtajú, najskôr potichu a potom hlasnejšie: „Líška, kde si?“. Zatiaľ čo sa všetci na seba pozerajú. Prefíkaná líška rýchlo prejde do stredu kruhu, zdvihne ruku a povie: "Som tu." Všetci hráči sa rozpŕchnu po mieste a líška ich chytí. Zachytená líška si ju odnesie domov do diery.

Pravidlá: Líška začne chytať deti až potom, čo sa hráči 3-krát zborovo opýtajú a líška povie: "Som tu!"

Ak sa líška vzdala skôr, učiteľ určí novú líšku.

Hráč, ktorý vybehol z oblasti, sa považuje za chyteného.

Možnosti: sú vybrané 2 líšky.

Mobilná hra "Pass - get up"

Účel: Vzbudiť u detí zmysel pre kamarátstvo, rozvíjať obratnosť, pozornosť. Posilnite svaly ramien a chrbta.

Popis: Prehrávače sú postavené v dvoch stĺpcoch, vo vzdialenosti dvoch krokov od seba. V každom sa postavte od seba na dĺžku paže. Pred stĺpcami je nakreslená čiara. Na ňu sú umiestnené dve gule. Na signál „sadni“ si všetci sadnú so skríženými nohami. Na signál „prihraj“ si prví v kolónach vezmú loptičky a dajú si ich nad hlavu za sediacimi, potom sa postavia a otočia sa čelom k kolóne. Ten, kto dostal loptu, prihrá si ju späť nad hlavu, potom vstane a tiež sa otočí čelom k stĺpu atď. Stĺpec, ktorý prejde správne a nepustí loptičku, vyhráva.

Pravidlá: Prihrávajte loptu iba nad hlavou a v sede. Vstaňte až po odovzdaní lopty za sediacou osobou. Ten, komu sa nepodarilo vziať loptu, beží za ním, sadne si a pokračuje v hre.

Možnosti: Prihrajte loptu doprava alebo doľava otáčaním tela.

Mobilná hra "Nájdi loptu"

Účel: Rozvíjať pozorovanie a zručnosť u detí.

Popis: Všetci hráči stoja v kruhu blízko stredu. Jeden hráč sa stáva centrom, toto je reproduktor. Hráči majú ruky za chrbtom. Jeden dostane loptu. Deti si začnú loptičku podávať za chrbtom. Vodič sa snaží uhádnuť, kto má loptu. Môže požiadať každého z hráčov, aby ukázal ruky vyslovením „ruky“. Hráč natiahne obe ruky dopredu, dlane nahor. Ten, kto mal loptu alebo ju pustil, sa stáva v strede a vodič zaujme jeho miesto.

Pravidlá: Lopta sa prihráva v ľubovoľnom smere. Lopta sa prihráva len susedovi. Nemôžete odovzdať loptu susedovi, keď vodič požaduje, aby ukázal ruky.

Možnosti: Vložte do hry dve loptičky. Zvýšte počet vodičov. Dajte úlohu tomu, kto mal loptu: skočte, tancujte atď.

Mobilná hra "Dva mrazy"

Účel: Rozvinúť u detí inhibíciu, schopnosť pôsobiť na signál (slovom). Cvičenie v behu s uhýbaním v chytaní. Prispieť k rozvoju reči.

Popis: Na opačných stranách pozemku sú čiarami označené dva domy. Hráči sú umiestnení na jednej strane ihriska. Učiteľ vyberie dvoch vodičov, ktorí stoja uprostred pozemku medzi domami tvárou k deťom. Ide o Frost Red Nose a Frost Blue Nose. Na signál pedagóga „Začnite“ obaja Frostovci povedia: „Sme dvaja mladí bratia, dva mrazy sú vzdialené. Som Frost Red Nose. Som Frost Blue Nose. Kto z vás sa rozhodne vydať na cestu? Všetci hráči odpovedajú: „Nebojíme sa hrozieb a nebojíme sa mrazu“ a utekajú do domu na opačnej strane pozemku a Frostovci sa ich snažia zmraziť, t.j. dotýkať sa rukou. Zamrznuté sa zastavia tam, kde ich zavial mráz, a tak stoja až do konca pomlčky pre všetkých ostatných. Zamrznuté sa spočítajú, potom sa pridajú k hráčom.

Pravidlá: Hráči môžu vybehnúť z domu až po slove „mráz“. Tí, ktorí sa vyčerpajú skôr a ktorí ostanú v dome, sú považovaní za zamrznutých. Každého, koho sa Frost dotkne, sa okamžite zastaví. Môžete bežať iba vpred, ale nie vzad a nie mimo hraníc.

Možnosti: Za jednou čiarou sú deti Modrého mrazu, za druhou deti Červeného. Na „modrý“ signál bežia modrí a červený mráz chytá a naopak. Kto chytí viac.

Mobilná hra "Carousel"

Účel: Rozvíjať u detí rytmus pohybov a schopnosť koordinovať ich so slovami. Cvičenie v behu, chôdzi v kruhu a stavaní na kruhu.

Popis: Hráči tvoria kruh. Učiteľka dáva deťom šnúru, ktorej konce sú zviazané. Deti držiac šnúru pravou rukou sa otočia doľava a povedia básničku: „Sotva, ledva, ledva, ledva, kolotoče sa roztočili. A potom dookola, dookola, všetko behať, behať, behať. V súlade s textom básne deti kráčajú v kruhu, najskôr pomaly, potom rýchlejšie, potom bežia. Počas behu učiteľ hovorí: "Buď-by-y-či." Deti bežia 2-krát v kruhu, učiteľ zmení smer pohybu a povie: „Otoč sa“. Hráči sa otočia, rýchlo zachytia šnúru ľavou rukou a rozbehnú sa opačným smerom. Potom učiteľ pokračuje s deťmi: „Ticho, ticho, neodpisovať, zastavte kolotoč. Raz, dva, raz, dva, hra sa skončila!" Pohyby kolotoča sú čoraz pomalšie. Pri slovách „tu sa hra končí“ deti spúšťajú šnúru na zem a rozchádzajú sa.

Pravidlá: Miesta na kolotoči môžete zaujať iba zavolaním. Nestihne zaujať miesto pred tretím hovorom, nezúčastňuje sa korčuľovania. Je potrebné robiť pohyby podľa textu, dodržiavať rytmus.

Možnosti: Každý by mal zaujať svoje miesto. Položte šnúru na podlahu a bežte po nej v kruhu.

Mobilná hra "pasca na myši"

Účel: Rozvíjať u detí vytrvalosť, schopnosť koordinovať pohyby so slovami, zručnosť. Cvičte beh a drep, stavanie v kruhu a chôdzu v kruhu. Prispieť k rozvoju reči.

Popis: Hráči sú rozdelení do dvoch nerovnakých skupín. Menšia tvorí kruh – „pasca na myši“, zvyšok „myši“ – sú mimo kruhu. Hráči, ktorí predstavujú pascu na myši, sa chytia za ruky a začnú chodiť v kruhu a hovoria: „Ach, aké sú myši unavené, všetko ohlodali, všetci jedli. Pozor, podvodníci, dostaneme sa k vám. Dáme vám pasce na myši, teraz všetkých chytíme. Deti sa zastavia a zdvihnú zopnuté ruky, čím vytvoria bránu. Myši nabehnú do pasce na myši a von z nej. Podľa slov pani učiteľky: "tlieskať", deti stojace v kruhu, spustia ruky a čupnú - pasca na myši sa zaklapla. Hráči, ktorí nestihnú vybehnúť z kruhu, sa považujú za chytených. Chytené myši sa pohybujú do kruhu a zväčšujú veľkosť pasce na myši. Keď sa väčšina myší chytí, deti si vymenia úlohy.

Pravidlá: Pri slove „tlieskať“ spustite zopnuté ruky. Po zabuchnutí pasca na myši sa nemôžete plaziť pod rukami

Možnosti: Ak je v skupine veľa detí, potom je možné zorganizovať dve pasce na myši a deti budú behať po dvoch.

Mobilná hra „Hádaj, koho chytili“

Účel: Rozvíjať pozorovanie, aktivitu, iniciatívu. Trénujte beh a skákanie.

Popis: Deti sedia na stoličkách, učiteľka im ponúka prechádzku do lesa alebo na čistinku. Môžete tam vidieť vtáky, chrobáky, včely, žaby, kobylky, zajačiky, ježkovia. Môžu byť chytené a privedené do živého kúta. Hráči nasledujú učiteľa a potom sa rozptýlia rôznymi smermi a predstierajú, že sa chytia vo vzduchu alebo sa krčia na zemi. „Je čas ísť domov,“ hovorí učiteľka a všetky deti, držiac živé tvory v rukách, utekajú domov a obsadzujú si každú zo svojich stoličiek. Učiteľ zavolá jedno z detí a ponúkne sa, že ukáže, koho chytil v lese. Dieťa napodobňuje pohyby chyteného zvieraťa. Deti hádajú, koho chytili. Potom idú opäť na prechádzku do lesa.

Pravidlá: Vráťte sa na signál "Je čas ísť domov."

Možnosti: Jazda vlakom (sedieť na stoličkách, napodobňovať pohyby a zvuky kolies rukami a nohami).

Mobilná hra „Sme zábavní chlapci“

Účel: Rozvinúť u detí schopnosť vykonávať pohyby na verbálny signál. Cvičenie v behu v určitom smere s uhýbaním. Prispieť k rozvoju reči.

Popis: Deti stoja na jednej strane ihriska. Pred nimi je nakreslená čiara. Čiara je nakreslená aj na opačnej strane. Na strane detí, uprostred, medzi dvoma čiarami, je pasca určená učiteľom. Deti zhodne hovoria: „Sme vtipní chalani, radi beháme a skáčeme, no, skúste nás dobehnúť. Raz, dva, tri - chytiť! Po slove „chytiť“ deti prebehnú na druhú stranu ihriska a pasca dobehne bežcov. Ten, koho sa pasca dotkla predtým, ako hráč prekročil čiaru, sa považuje za chyteného a sadne si blízko pasce. Po 2-3 behoch sa ulovené prepočítajú a vyberie sa nová pasca. Pravidlá: Prechod na druhú stranu je možný len po slove „chytiť“. Ten, koho sa pasca dotkla, ustúpi. Ten, kto prebehol na druhú stranu, za čiaru, nemôže byť chytený. Možnosti: Zaveďte druhú pascu. Na ceste evaders - prekážka - beh medzi objektmi.

Mobilná hra „Črieda a vlk“

Účel: Rozvinúť schopnosť vykonávať pohyby na signál. Cvičte chôdzu a rýchly beh.

Popis: Na jednej strane stránky sú vyznačené kruhy, štvorce. Ide o budovy: teľatá, stajňa. Zvyšok zaberá „lúka“. V jednom z rohov na opačnej strane je „vlčí brloh“ (zakrúžkovaný). Učiteľ určí jedného z hráčov za „pastiera“, druhého za „vlka“, ktorý sa nachádza v brlohu. Ostatné deti zobrazujú kone, teľatá, ktoré sú na dvore, v príslušných priestoroch. Na znamenie vychovávateľa sa „pastier“ zasa približuje k „dverám“ teľatníka, stajní a akoby ich otvára. Hrajúc na fajku vedie celé stádo na lúku. On sám ide pozadu. Hráči napodobňujúce domáce zvieratá, okusujú trávu, behajú, presúvajú sa z jedného miesta na druhé a blížia sa k vlčiemu brlohu. "Vlk," hovorí učiteľ, všetci bežia k pastierovi a stoja za ním. Tých, ktorí sa nestihli dostať k pastierovi, vlk chytí a odnesie do brlohu. Pastier odvedie stádo do maštale, kde sú všetci umiestnení na svoje miesta.

Pravidlá: Vlk vybieha z brlohu až po slove „vlk“. Súčasne s vybiehaním vlka musia všetci hráči bežať k pastierovi. Tých, ktorí sa nestihli postaviť za pastiera, si vlk vezme k sebe.

Možnosti: Zahrňte do hry „vodnú dieru“, zohnite sa a napite sa vody.

Mobilná hra "Husi - labute"

Účel: Rozvinúť u detí vytrvalosť, schopnosť vykonávať pohyby na signál. Trénujte uhýbanie. Podporovať rozvoj reči.

Popis: Na jednom konci lokality je nakreslená „domová“ čiara, kde sa nachádzajú husi, na opačnom konci je pastier. Na strane domu je "vlčí brloh". Zvyšok miesta je „lúka“. Učiteľ vymenuje jedného za pastiera, ďalšieho za vlka, zvyšok zobrazuje husi. Pastier vyháňa husi pásť sa na lúku. Húsky chodia, lietajú po lúke. Pastier ich volá „Husky, husi“. Husi odpovedajú: "Ha-ha-ha." "Chceš jesť?" "Áno áno áno". "Tak Leť." "Nemôžeme. Sivý vlk pod horou nás nepustí domov. "Tak lietaj ako chceš, len sa staraj o krídla." Husi, rozprestierajúce krídla, letia domov cez lúku a vlk vybehne, odreže im cestu a snaží sa chytiť ďalšie husi (dotknite sa rukou). Ulovené husi odnáša vlk. Po 3-4 behoch sa spočíta počet ulovených, potom sa určí nový vlk a pastier.

Pravidlá: Husi môžu letieť domov a vlk ich môže chytiť až po slovách "Tak lietaj, ako chceš, len sa staraj o svoje krídla." Vlk dokáže chytiť husi na lúke až po hranicu domu.

Možnosti: Zväčšiť vzdialenosť. Zadajte druhého vlka. Na ceste sú vlčie prekážky, ktoré treba preskočiť.

Mobilná hra „Kto rýchlo odstráni pásku“

Účel: Rozvíjať u detí vytrvalosť, schopnosť konať na základe signálu. Deti cvičia rýchly beh, skákanie.

Popis: Na mieste je nakreslená čiara, za ktorou sú deti postavené v niekoľkých stĺpcoch po 4 až 5 ľuďoch. Vo vzdialenosti 10-15 krokov je oproti stĺpom natiahnuté lano, výška je o 15 cm vyššia ako ruky zdvihnutých detí. Proti každému stĺpu je na toto lano hodená stuha. Na signál „utekaj“ všetci, ktorí stoja ako prví v kolónach, pribehnú k svojej stuhe, vyskočia a stiahnu ju z lana. Za víťaza sa považuje ten, kto ako prvý odstráni pásku. Stuhy sú opäť zavesené, tí, ktorí boli v kolóne prví, stoja na konci a ostatní sa posúvajú smerom k rade. Na signál bežia ďalšie deti. Atď. Výhry v každom stĺpci sa počítajú Pravidlá: Behať môžete až po slove „utekať“. Pásku stiahnite len oproti vášmu stĺpiku Možnosti: Dajte behu prekážky. Natiahnite lano na vzdialenosť 40 cm, pod ktorým sa musíte plaziť bez toho, aby ste ho udreli. Nakreslite dve čiary vo vzdialenosti 30 cm, cez ktoré musíte preskočiť.

Mobilná hra „Rýchlo na miesta“

Účel: Rozvinúť orientáciu v priestore, schopnosť vykonávať pohyby na signál. Cvičenie v rýchlom behu, chôdzi, odrážaní.

Popis: Deti stoja v kruhu na dĺžku paže, miesto každého je označené nejakým predmetom. Pri slove „beh“ deti opúšťajú kruh, chodia, behajú alebo skáču po celom pozemku. Učiteľ odstráni jednu položku. Po slovách „na miestach“ sa všetky deti rozbehnú v kruhu a zaujmú prázdne miesta. Ostatným deti jednohlasne povedia: "Vaňa, Váňa, nezívaj, rýchlo si sadni!"

Pravidlá: Miesto v kruhu možno zaujať až po slovách „Na miestach“. Po slove „utekať“ nemôžete zostať v pokoji.

Možnosti: Na začiatku hry kocku neschovávajte, aby nikto nezostal bez miesta. Odstráňte 2 alebo 3 kocky. V zime sú vlajky zapichnuté do snehu.

Mobilná hra „Pasca, vezmi pásku“

Účel: Rozvíjať u detí zručnosť, vynaliezavosť. Cvičte beh s uhýbaním, chytaním a stavaním do kruhu.

Popis: Hráči sa zoradia do kruhu, každý dostane stuhu, ktorú si položí za opasok alebo za golier. V strede kruhu je pasca. Na signál „utekaj“ sa deti rozpŕchnu a pasca sa snaží od niekoho vytiahnuť stuhu. Ten, kto stratil stužkovú, ustúpi. Na signál „Raz, dva, tri, rýchlo vbehni do kruhu“ sa deti zoradia do kruhu. Pasca spočíta počet stužiek a vráti ich deťom. Hra začína novou pascou.

Pravidlá: Pasca musí zobrať iba pásku bez zdržania hráča. Hráč, ktorý stratil pásku, ustúpi nabok.

Možnosti: Vyberte si dve pasce. Nemôžete vziať kazetu zo skrčeného prehrávača. Hráči bežia po „ceste“, „moste“, preskakujú „hummoky“.

Mobilná hra „Poľovníci a zajace“

Účel: Zdokonaliť zručnosti v skákaní a hádzaní na cieľ na oboch nohách. Rozvíjať obratnosť, rýchlosť a orientáciu v priestore.

Výbava: lopta.

Oddelenie rolí: Vyberú si jedného alebo dvoch „lovcov“, ktorí stoja na jednej strane stanovišťa, zvyšok detí sú „zajace“.

Priebeh hry.

Zajace sedia vo svojich „norkoch“ umiestnených na opačnej strane pozemku. "Poľovníci" obchádzajú lokalitu a predstierajú, že hľadajú "zajace", potom idú na svoje miesta, schovajú sa za "stromy" (stoličky, lavička).

Slovami učiteľa:

Bunny skok-skok. skokový cval

Do zeleného lesa

"Zajace" choďte na miesto a skočte. Na slovo "Hunter!" „Zajace“ sa rozbehnú k svojim „norkom“, jeden z „lovcov“ im namieri loptu pod nohy a koho trafí, toho berie so sebou. „Zajace“ opäť vychádzajú do lesa a „poľovník“ ich opäť loví, ale loptičku hádže druhou rukou. Keď sa hra opakuje, vyberajú sa noví „lovci“.

Návod na hru. Uistite sa, že „lovec“ hádže loptičku pravou aj ľavou rukou. "Poľovníci" hádžu loptu len pod nohy "zajakov". Loptu berie ten, kto ju hodil.

Mobilná hra "Medveď a včely"

Účel: Naučiť deti vystupovať a liezť na gymnastickú stenu. rozvíjať obratnosť a rýchlosť.

Úľ (gymnastická stena alebo veža) sa nachádza na jednej strane miesta. Na opačnej strane je lúka. Na strane je medvedí brloh. Zároveň sa hry nezúčastňuje viac ako 12-15 ľudí. Hráči sú rozdelení do 2 nerovnakých skupín. Väčšinu z nich tvoria včely, ktoré žijú v úli. Medvede sú v brlohu. Na vopred pripravený signál včely vyletia z úľa (zlezú z gymnastickej steny), letia na lúku po med a bzučia. Keď odlietajú, medvede vybehnú z brlohu a vlezú do úľa (vylezú na stenu) a hodujú na mede. Len čo učiteľ dá signál „medvede“, včely odletia do úľov a medvede utečú do brlohu. Včely, ktoré sa nestihli skryť, bodajú (dotýkajú sa rukou). Potom hra pokračuje. Uštipané medvede sa ďalšej hry nezúčastňujú.

Pokyny. Po dvoch opakovaniach si deti úlohy vymenia. Učiteľ dbá na to, aby deti nezoskakovali, ale zišli zo schodov; v prípade potreby pomôcť.

Mobilná hra "Voľné miesto"

Účel: Rozvíjať obratnosť, rýchlosť; schopnosť nezraziť sa.

Hráči sedia na podlahe v kruhu so skríženými nohami. Učiteľ zavolá dve deti, ktoré sedia vedľa seba. Postavia sa a postavia sa do kruhu chrbtom k sebe. Na signál „jeden, dva, tri - bež“ bežia rôznymi smermi, bežia na svoje miesto a sadnú si. Hráči si všimnú, kto prvý obsadil voľné miesto. Učiteľ zavolá ďalšie dve deti. Hra pokračuje.

Pokyny. Môžete vyzvať na behanie a sedenie detí na rôznych miestach krúžku.

Mobilná hra "Vlk v priekope"

Účel: Naučiť deti skákať, rozvíjať zručnosť.

Cez plošinu (halu) je vyznačená priekopa dvoma rovnobežnými čiarami vo vzdialenosti asi 100 cm od seba. Obsahuje vodiča - vlka. Ostatné deti sú kozy. Bývajú v dome (stoja za čiarou pozdĺž hranice haly). Na opačnej strane haly oddeľuje ihrisko čiara. Na slová "Kozy na poli, vlk v jarku!" deti vybehnú z domu na pole a preskočia priekopu popri ceste. Vlk beží v priekope a snaží sa premôcť skákajúce kozy. Nasolené chodí na stranu. Učiteľ hovorí: "Kozy, choďte domov!" Kozy utekajú domov, cestou preskakujú priekopu. Po 2-3 behoch sa vyberie alebo vymenuje ďalší vodca.

Pokyny. Koza sa považuje za ulovenú, ak sa jej vlk dotkol v okamihu, keď preskočil priekopu, alebo ak do priekopy narazil nohou. Ak chcete hru skomplikovať, môžete si vybrať 2 vlkov.

Mobilná hra "Žaby a volavky"

Účel: Rozvíjať obratnosť a rýchlosť u detí. Naučte sa skákať tam a späť cez predmet.

Hranice močiara (obdĺžnik, štvorec alebo kruh), kde žijú žaby, sú označené kockami (strana 20 cm), medzi ktorými sú natiahnuté laná. Na koncoch lán sú vrecia s pieskom. Preč je hniezdo volaviek. Žaby skáču, šantia v močiari. Volavka (vodca) stojí vo svojom hniezde. Na signál učiteľa, zdvihnúc nohy vysoko, ide do močiara, prekročí lano a chytí žaby. Žaby unikajú pred volavkou - vyskakujú z močiara. Volavka odnesie ulovené žaby do svojho domu. (Zostanú tam, kým si nevyberú novú volavku.) Ak sa všetkým žabám podarí vyskočiť z močiara a volavka nikoho nechytí, vráti sa do svojho domu sama. Po 2-3 hrách sa vyberie nová volavka.

Pokyny. Laná sú umiestnené na kockách tak, aby mohli ľahko spadnúť, ak sa ich pri skákaní dotknete. Spadnuté lano sa vráti na miesto. Hra (žaby) by mala byť rovnomerne rozložená po celej ploche močiara. V hre môžu byť 2 volavky.

Udmurt vonkajšia hra "Voda"

Účel: pestovať priateľské vzťahy medzi deťmi.

Vodič sedí v kruhu so zavretými očami. Hráči sa pohybujú v kruhu so slovami:

dedko voda,

čo robíš pod vodou?

Pozrite sa na letmý pohľad

Na jednu minútu.

Kruh sa zastaví. Morský muž vstane a so zavretými očami pristúpi k jednému z hráčov. Jeho úlohou je určiť, kto je pred ním. Morský muž sa môže dotknúť hráča pred sebou, ale oči sa mu nedajú otvoriť. Ak vodník uhádne meno hráča, vymenia si úlohy a hra pokračuje.

Mobilná hra "Kozmonauti"

Účel: Rozvíjať pozornosť, zručnosť, predstavivosť detí. Cvičenie rýchlej orientácie v priestore.

Obrysy rakiet sú nakreslené pozdĺž okrajov miesta. Celkový počet sedadiel v raketách musí byť menší ako počet hrajúcich sa detí. Uprostred plošiny kráčajú astronauti za ruky v kruhu a hovoria:

Čakajú nás rýchle rakety.Leťme na takú!

Na prechádzky po planéte. Ale v hre je jedno tajomstvo:

Čokoľvek chceme, pre oneskorencov tu nie je miesto.

S poslednými slovami deti pustia ruky a bežia si zaujať miesta v rakete. Tí, ktorí nemali dostatok miesta v raketách, zostávajú na kozmodróme a tí, ktorí sedia v raketách, zase hovoria, kde lietajú a čo vidia. Potom sa všetci opäť postavia do kruhu a hra sa opakuje. Počas letu deti namiesto rozprávania o tom, čo videli, pozývajú na rôzne cvičenia, úlohy súvisiace s výstupmi do vesmíru atď.

Mobilná hra "Sokol a holuby"

Účel: trénovať deti v dodge running.

Na opačných stranách lokality sú čiarami označené domčeky s holubicami. Medzi domami je sokol (vodca). Všetky deti sú holuby. Stoja za čiarou na jednej strane ihriska. Sokol kričí: "Holubičky, leť!" holuby lietajú (behajú) z jedného domu do druhého a snažia sa, aby ich sokol nechytil. Ten, koho sa sokol dotkol rukou, ustúpi. Keď sa chytia 3 holuby, vyberie sa ďalší sokol.

Mobilná hra "Vtáky a klietka"

Účel: zvýšenie motivácie pre herné aktivity, beh na cvičenie - v polosede so zrýchľovaním a spomaľovaním tempa pohybu.

Deti sú rozdelené do dvoch skupín. Jeden tvorí kruh v strede ihriska (deti chodia v kruhu, držia sa za ruky) - toto je klietka. Ďalšou podskupinou sú vtáky. Učiteľ hovorí: "Otvorte klietku!" Deti tvoriace klietku zdvihnú ruky. Vtáky vletia do klietky (v kruhu) a okamžite z nej vyletia. Učiteľ hovorí: "Zatvor klietku!" deti rozhadzujú rukami. Vtáky ponechané v klietke sa považujú za ulovené. Stoja v kruhu. Klietka sa zväčšuje a hra pokračuje, kým nezostanú 1-3 vtáky. Potom si deti vymenia úlohy.

Mobilná hra "Lietadlá"

Ciele: naučiť deti bežať pomaly, mať pri behu vystretý chrbát a hlavu, udržiavať medzi sebou vzdialenosť, rozvíjať orientáciu v priestore.

jamožnosť: deti pobehujú po ihrisku a zobrazujú lietadlá (ruky od seba). Lietadlá sa nesmú zraziť a zlomiť si krídla. Obete nešťastia pristupujú k učiteľovi. Po opravách sú opäť poslané na let. Hra trvá 2-3 minúty.

IImožnosť: deti sú umiestnené okolo učiteľa v jednom rohu stanovišťa a prikrčia sa. Sú to lietadlá na letisku. Na signál pedagóga lietadlá vzlietajú jedno po druhom a lietajú (pomaly) ľubovoľným smerom, pričom sa snažia nedotýkať sa navzájom krídlami (rukami roztiahnutými do strán). Na signál pristanú lietadlá na pristátie a zaujmú svoje miesto na letisku. Na konci hry sú označené najlepšie lietanie bez nehôd. Hra sa opakuje 3-4 krát.

Mobilná hra „Kto má loptu“

Ciele: naučiť držať chrbát rovno, posilniť chrbtové svalstvo, precvičiť prihrávku lopty.

Deti tvoria kruh. Vodič je vybraný (stane sa v strede kruhu), zvyšok sa pohybuje tesne k sebe. Deti si prihrávajú loptu v kruhu za chrbtom. Vodič sa snaží uhádnuť, kto má loptu, hovorí „Ruky!“ a oslovovaný by mal ukázať obe ruky, dlane nahor. Ak vodič uhádol správne, vezme loptu a postaví sa do kruhu.

Mobilná hra "Owl"

Ciele: rozvoj pozornosti, reakcia na verbálny príkaz a svojvoľná regulácia správania.

Na mieste je označené hniezdo sovy. Zvyšok sú myši, chrobáky, motýle. Na signál "Deň!" Všetci kráčajú a bežia. Po chvíli zaznie signál „Noc!“. a všetci zamrznú a zostanú v pozícii, v ktorej ich tím našiel. Sova sa prebudí, vyletí z hniezda a ten, kto sa pohne, si ho vezme do svojho hniezda.

Mobilná hra "Homeless Hare"

Ciele: nácvik krátkodobého rýchleho behu a uhýbania, rozvoj reakcie na rýchle rozhodnutie.

Spomedzi hráčov sa vyberie „poľovník“ a „zajac bez domova“. Ostatné deti - zajace sú umiestnené v domoch (kruhy nakreslené na zemi). Zajac bez domova uteká pred poľovníkom. Zajac môže uniknúť tak, že niekomu vbehne do domu, ale potom sa zo zajaca stojaceho v kruhu stane zajac bez domova a musí okamžite utiecť. Po 2-3 minútach učiteľ zmení lovca.

Táto hra je vhodná aj pre predškolákov od piatich rokov. Môžete hrať od šiestich do dvadsiatich ľudí; je však možné aj viac - až tridsať, ale tu už husi nebudú až také zaujímavé.
„Swan Geese“ je letná hra a je najpríjemnejšie hrať ju vonku - na dvore, na trávniku alebo inom rovnom mieste, kde môžete behať. A je žiaduce, aby tam bola tráva, na ktorej sa husi vždy pasú.

Veľkosť tohto „poľa“ je štyridsať krokov na dĺžku a nie menej ako dvadsať krokov na šírku. Ale ak už máte desať rokov alebo keď sa zíde veľa hráčov, tak si vyberte na hru väčšie miesto – päťdesiat krokov na dĺžku a dvadsaťpäť krokov na šírku.

Pred hrou je na jednom konci poľa potrebné načrtnúť „dom“, v ktorom býva hosteska so svojimi husami. Oddeľte toto miesto od poľa čiarou nakreslenou na zemi. Potom dvadsaťpäť krokov od domu, teda trochu ďalej ako do stredu poľa, na jeho okraji pod pomyselnou „horou“, označte „brloh“, kde bude vlk sedieť. A potom, asi desať krokov od brlohu na koniec poľa, bude pastva pre husi. Je zrejmé, že to nemôže byť načrtnuté, ale jednoducho umiestnené pozdĺž okrajov poľa pozdĺž kameňa alebo prilepené na palicu. Časť poľa za nimi bude pasienka.

Celé pole medzi domom a pasienkom musí byť rovné, aby sa po ňom dalo bez strachu behať. Môžete to však urobiť ešte jednoduchšie: prejdite tak ďaleko, ako potrebujete, označte dom, brloh a pastvinu ľubovoľnými tromi predmetmi a hneď sa hrajte.

Teraz poďme k samotnej hre.
Na začiatok budeme počítať a vyberať hlavné postavy – vlka a hostiteľku. Ak sa na hru zíde viac ako desať ľudí, potom, aby ste ušetrili čas, nechajte prvého, aby bol vlk a druhého, aby bol paničkou (alebo majiteľom) husí. Všetci, ktorí zostanú, budú „labutie husi“.

Gazdiná zavedie husi do domu a vlk ide „z kopca“ do svojho brlohu a tam si zatiaľ sadne.
Potom začnú rozhovory.

Hosteska sa pýta:
- Husi, husi?
Husi odpovedajú jednohlasne:
- Ha-ha-ha.
- Chceš jesť?
Tu už husi prechádzajú do ľudskej reči a začínajú hovoriť:
- Áno áno áno!
- No, leť... -
povolí gazdiná a mávnutím vetvičky zaženie husi do poľa.

Husi, mávajúc krídlami, radostne bežia popri vlkovi na pastvu. Hosteska sa vracia domov.
Husi sa rozpŕchli po pastvine a nejaký čas sa pasú, kričia a hovoria medzi sebou: „Ha-ha? Ha-ha-ha?" - a opatrne hľadiac na vlka sediaceho v brlohu.

Asi po minúte im hostiteľka zavolá:
-Husi-labute, domov!
Husi sa zastavia a odpovedajú:
- Bojíme sa!
- Prečo?
-Sivý vlk pod horou!
- Čo robí?
- Bodnutie husí.
- Čo?
- Sivá a biela.

Tu sa gazdiná začína hnevať na plaché husi a prísne rozkazuje:
-Husi-labute, domov!

Nedá sa nič robiť a husi, rozprestierajúce krídla, letia do domu. Ale vlk, ktorý počul slová hostesky, okamžite vyskočil z brlohu a ponáhľal sa zachytiť - chytiť husi.

Zvyčajne sa mu nepodarí chytiť viac ako jednu hus a zvyšok bezpečne utečie domov.

Vlk vezme korisť do svojho brlohu a tam zostane. A gazdiná opäť začne rozhovor s husami, pošle ich pásť a potom ich zavolá domov. A tak vlk z času na čas chytí husi a ťahá ich k sebe.
Ako dlho hra trvá a ako sa skončí?

Všetko závisí od toho, koľko chalanov je zapojených do hry. Ak máte iba sedem alebo osem ľudí, potom by mal vlk chytiť všetky husi. A keď je veľa hráčov, tak sa treba vopred dohodnúť, koľko husí vlk uloví – napríklad päť alebo sedem. Starší chlapi, samozrejme, dokážu uloviť ešte viac, ale potom prvé chytené husi omrzia sedieť vo vlčom brlohu bez toho, aby sa zúčastnili hry. Preto musí byť apetít vlka obmedzený.

Mladší chalani väčšinou chytia len tri husi.
Ako som už povedal, vlk sa vyberá podľa riekanky a môže sa stať, že vlkom sa stane ten nie veľmi obratný alebo aj najmenší z vás. Ale aj tak ho nechajte hrať. Iba ak po tom, čo vybehol chytať trikrát, nikoho nechytí, potom by si mal vymeniť miesto s hostiteľkou, aby mohol pokračovať v hre. No, keď je vlk silný, nech najprv prenasleduje starších chlapov a nie chytať nejaké deti.
Hra končí, keď vlk uloví dohodnutý počet husí.
Ak ste ešte nehrali dosť a chcete si hru zopakovať, prvá ulovená hus sa stane vlkom a bývalá vlčica sa stane milenkou, aby si mohol oddýchnuť. Nech sa z milenky stane hus a utekaj.

pravidlá

Najprv. Kým panička nepovie slovo „domov“, husi by nemali opustiť pašu, tým menej začať bežať smerom k domu. Môžete len stáť na okraji pastviny a pripraviť sa. Vlk tiež nemá právo predčasne vybehnúť z brlohu.

Po druhé. Po slove „domov“ by všetky husi mali okamžite utekať do domu, pretože vlk dokáže chytiť husi aj na pastve.

Po tretie. Keď husi pribehnú domov, teda prekročia hranicu domu, už ich nie je možné chytiť. Ale keďže tu nie sú naznačené žiadne postranné čiary, husi aj vlk môžu bežať trochu doprava a doľava. Ale vo všeobecnosti tam netreba behať.

Po štvrté. Koho vlk chytil, nemal by sa vytrhnúť; a oblečenie terčov sa neroztrhne.

Po piate. Bez ohľadu na to, ako veľmi gazdiná „fandí“ svojim husiam, počas poľovačky na vlkov nesmie opustiť dom. Nechajte vlka prenasledovať korisť bez zasahovania.

Šiesty. Každý môže byť vlkom iba raz za hru. To znamená, že ak bývalý vlk, ktorý sa stal husou, je opäť chytený ako prvý, potom sa druhá ulovená hus stane vlkom.

Bol som však trochu prefíkaný, keď som napísal, že žiadne triky neexistujú. Neexistujú žiadne spoločné pre všetkých. Ale pre niekoho bola jedna hus malá. Pred útekom domov sa husi zvyčajne zhromažďujú na okraji pastviny ďaleko od vlka. A jeden z nich pomaly zaujme pozíciu na okraji, kde sedí vlk. Za čo? Ale prečo: keď husi pribehnú domov, vlk prebehne na druhú stranu poľa, aby chytil ich veľmi hustý. A táto prefíkaná hus bez problémov dobehne do domu popri prázdnom vlkovom brlohu.

No a teraz vám poviem trochu viac o staroveku.
Predtým to bolo pre vlka náročnejšie, vždy musel pochytať všetky husi. Ale v provincii Olonets (toto je lesná oblasť, kde sa nachádza jazero Onega a rieka Onega) hra ešte neskončila. Chlapci tam mali taký milý a sympatický koniec hry, že to tu chcem naozaj doslovne citovať: „Keď všetkých chytí, tak majiteľ vykúri vlkovi vaňu, donesie na to štiepky, kamene a podobne. Potom požiada vlka, aby sa okúpal. Vlk ide a vo vani ukazuje, že vie, ako sa kúpať, umývať atď. Keď majiteľ vyjde z kúpeľa, vezme kameň alebo palicu a ukáže ich vlkovi a povie: „Vlk! hodím ti kravu!" - hodí kameň alebo palicu, vlk beží za opusteným a husi-labute v tomto čase utekajú k majiteľovi.

Náčrt lekcie na OFP
Téma: "Mobilná hra" Husi "
Dátumová trieda: 1
Účel: výchova všestranne rozvinutej osobnosti; zvýšený záujem o
telesnej kultúry.
Úlohy:
1. Posilňovať kognitívnu aktivitu žiakov prostredníctvom hier v prírode.
2. Upevnenie zdravia, zvýšenie fyzickej aktivity.
3. Pestovať toleranciu, vzájomnú pomoc;
Vybavenie: píšťalka, volejbal.
Trvanie: 35 min
Priebeh lekcie:
1. Stavba.
2. Herné cvičenie s poetickým sprievodom.
Učiteľka vysvetľuje deťom, že tempo je iné. A cvičiť
z pomalého na rýchle tempo.
Najprv pôjdeme doprava -
Jeden dva tri.
(Chôdza na mieste s odbočením doprava)
A teraz poďme doľava -
Jeden dva tri.
(Chôdza na mieste s odbočením doľava)
A teraz si všetci sadneme -
Jeden dva tri.
(zvýraznenie prikrčením)
Stojíme spolu a ticho -
Jeden dva tri.
(vstaň, ruky hore)
A teraz všetci tancujeme
Jeden dva tri.
(Pružinové polodrepy s obratmi tela sprava doľava a
krížové pohyby rúk vpredu)
A teraz poďme tancovať
Jeden dva tri.
1

Jeden dva tri.
(Krok doprava, krok doľava, polovičný drep)
3. Rozhovor "Denná rutina - základ ľudského života."
učiteľ. Chlapci, poviem vám rozprávku a vy ju pozorne počúvajte a
odpovedz na moje otázky.
Žil chlapec Alyosha Ivanov. Aljoša mal matku, otca, dve staré mamy a tetu.
Milovali a zbožňovali ho. Preto Alyosha išiel spať, keď chcel.
Spal do obeda. Zobudila som sa... zívla som s ústami dokorán. A teta Lipa hneď
nalial si do úst kakao.
A obe staré mamy mu podali tortu. Aleshinov otec sa o to v tom čase pokúsil
rozveseliť dieťa. A moja matka bežala do obchodu kúpiť Alyosha čo
nejaký darček.
Tento chlapec mal strašne veľa najrôznejších hračiek, albumov, kníh,
farby! Bol ich tak otrávený, že ich Aljoša vyhodil z okna na hlavu.
okoloidúcich. Rodičia medzitým robili domáce úlohy pre svojho syna.
Alyosha neustále meškal do školy. Ale aj tam sa nudil. Preto od
nuda - ťahal dievčatá za vrkoče, bil deti, hádzal kamene po vtákoch, tlačil
okoloidúcich.
Čo môžete povedať o tomto chlapcovi?
- Máš alebo nemáš rád Aľošu Ivanova? Ak sa ti to nepáči, tak prečo?
Prečo si myslíš, že chlapec vždy meškal do školy?
Prečo sa Alyosha nudí doma aj v škole?
Chceli by ste sa kamarátiť s takýmto chlapcom? (Študent odpovedá.)
učiteľ. Ale dobre vychovaný človek nemá čas sa nudiť. Veď on
žije podľa prísneho rozvrhu a všetko robí po svojom.
Ako sa volá taká prísna rutina, ktorou sa riadime
počas dňa? (Študent odpovedá.)
učiteľ. Presne tak, toto je každodenná rutina.
učiteľ. Správny režim dní je správna organizácia a najviac
vhodné rozdelenie podľa času spánku, výživy, práce, odpočinku, osobného
hygiena a pod. Teraz si zahráme hru „Denný režim“.
Študenti stoja v kruhu s ciferníkom. A s učiteľom
hovoria o čase a o tom, čo v tom čase robiť (vstávať, cvičiť, raňajkovať atď.).
4. Mobilná hra „Husi-labute“.
Hráči si vyberajú „vlka“ a „majiteľa“, sami zobrazujú „husi“.
Na jednej strane pozemku nakreslia dom, kde býva „majiteľ“ a „husi“, na druhej strane
lúka.
Medzi nimi je brloh „vlka“.
Všetky husi letia na pole trhať trávu.
Majiteľ ich volá:
2

Husi, husi!
Gagaga!
Chceš jesť?
Áno áno áno!
Tak lette domov!
Sivý vlk pod horou nás nepustí domov.
Čo robí?
Brúsi si zuby, chce nás zjesť.
No, lietaj ako chceš, len sa staraj o svoje krídla!
"Husi" vbehnú do domu, "vlk" sa ich snaží chytiť.
Potom mu gazda hovorí: „Volkuško, hodím ti kravu,“ a hodí
loptu.
"Vlk" beží za loptou a "husi" v tomto čase utekajú k majiteľovi.
5. Stavebníctvo. Všímavosť a relaxačné cvičenia.
Cvičenie „Trieda, urob toto ...“
6. Odchod z telocvične na báseň.
Najprv pôjdeme doprava -
Jeden dva tri.
A teraz poďme doľava -
Jeden dva tri.
A teraz si všetci sadneme -
Jeden dva tri.
Stojíme spolu a ticho -
Jeden dva tri.
A teraz všetci tancujeme
Jeden dva tri.
A teraz poďme tancovať
Jeden dva tri.
Jeden dva tri.
3

zdieľam