Triedy pre deti 8 druhov. Hry v špeciálnej nápravnej škole typu VIII

Tento vývoj mimoškolské aktivity„Cesta so snehuliakom“ sa konala v rámci tematického týždňa „Zimuška-zima“ a je určená pre žiakov základných škôl I. typu polepšovne.

Cieľ a úlohy:

  • upevniť vedomosti žiakov o zime;
  • objasniť a upevniť vedomosti a predstavy žiakov o prírode a počasí v zime, o živote zvierat v zimný čas rokov, ich stopy v snehu, o zimujúcich vtákoch, o zimných radovánkach detí;
  • formovať aktívny kognitívny záujem o svet okolo;
  • rozvíjať obzory, zvedavosť, pozornosť;
  • Aktivovať a rozširovať slovnú zásobu žiakov.

Archív obsahuje podrobný scenár, prezentáciu a dva videoklipy. cieľové publikum- žiaci 1. ročníka. Počas hodiny deti rozoberajú známe rozprávky a snažia sa pochopiť, akú lekciu učia. Prezentácia obsahuje snímku, na ktorej je nainštalovaný fragment videa s prekvapením (náhle sa objaví Baba Yaga, ktorá dáva deťom úlohy). posúvanie navigácie.

Cieľová skupina: pre 1. ročník

Ciele:
Oboznámiť žiakov s poéziou venovanou Veľkej vlasteneckej vojne.
Pestujte vlastenecké cítenie.
Úlohy:
Rozvíjať kreativitu žiakov.
Ukážte význam básnického slova.

Cieľová skupina: pre 6. ročník

Účel: Upevniť vedomosti o koncepte „Vkladná knižka“.
Úlohy: Vychovávať deti k samostatnosti pri prekonávaní životných problémov, kultúre komunikácie, rozvoja reči, schopnosti narábať s peniazmi.

Cieľová skupina: pre 7. ročník

Tento materiál bol pripravený na prezentáciu na rade učiteľov. Myslím si, že to bude užitočné pre učiteľov, ktorí pracujú s nepočujúcimi žiakmi. Od formovania učebnej motivácie v primárnom školskom veku u nepočujúcich žiakov možno bez preháňania nazvať jednu z ústredné otázky moderná škola, vec verejného významu. Motivácia priamo súvisí s proces učenia a k rozvoju osobnosti vôbec. V prílohe je uvedená „Diagnostika úrovne školskej motivácie u žiakov Základná škola(autorka N.G. Luskanova)“

Cieľová skupina: pre učiteľov

Prezentácia je určená na vedenie krúžkovej hodiny v predĺženej dennej skupine v špeciálnej nápravnej škole. Hodina je organizovaná tak, aby boli všetci žiaci zapojení do procesu práce, budú mať možnosť povedať, čo o rozprávkach vedia.

Cieľová skupina: pre 3. ročník

Toto podujatie je zamerané na rozvoj žiakov triedy „Špeciálne dieťa“. slovná zásoba, rozširovanie vedomostí o predmetoch a javoch okolitej reality. Úlohy ponúkané deťom dokážu vyvolať pozitívne emócie zo spoločných aktivít a prispieť k súdržnosti detského kolektívu.

Cieľová skupina: pre triedneho učiteľa

Téma lekcie: hra v obchode.

vzdelávacie úlohy. Formovanie zručností kultúry správania, upevňovanie zručností ústneho počítania, rozvoj matematických konceptov.

Príprava na hru. Etický rozhovor o správaní študenta na verejných miestach vrátane obchodu, ktorého vedenie bolo vopred upozornené na účel návštevy detí.

Vytváranie imaginárnej situácie.

Plagát "Obchod" pri vchode, imitácia pultov (stoly nastavené na jednej strane), pokladne (môžu to byť krabice pokryté papierom).

Herné rekvizity. Papier, ceruzky, niekoľko váh na hračky, dózy na počítadlá s objemom 0,5 l, 1 l, 2 l.

Príprava herných rekvizít

Viaceré fabriky začínajú pracovať v predstihu – odevná továreň, továreň na hračky, písacie potreby, ale aj pekáreň. Deti pod vedením remeselníkov vystrihujú z papiera a maľujú oblečenie pre bábiky, šijú malé zošity, albumy (budú užitočné aj pri hre v škole), vyrábajú ich z plastelíny a prírodnín

materiál - šišky, konáre, listy - rôzne remeslá, pečieme chlieb, rožky, koláče,

koláče atď..

Potom môže byť hra továrne zlúčená s hrou obchodu, potom sa všetky deti zapoja do kolektívnej hry a tovar bude dodaný hladko.

Začiatok hry a jej priebeh. Pred začiatkom hry, po rozdelení rolí a diskusii o hernom pláne, pedagóg ešte raz pripomenie, ako by mal kupujúci hovoriť s predávajúcim a predávajúci s kupujúcim, a ponúka jednu z hlavných podmienok hry : „buďte láskaví“, „prosím“, „ďakujem“ tovar nebude uvoľnený. Potom začína kreatívna hra. Riaditeľ oznamuje otvorenie novej predajne, srdečne víta zákazníkov. Prebieha čulý obchod. Všetky tovary majú ceny (avšak zaokrúhlené na uľahčenie počítania v rámci programového materiálu študovaného v škole). Nie je zlé použiť v hre malé váhy na váženie produktov (piesok, drobné kamienky, iný prírodný materiál). Je žiaduce predávať mlieko,

Aby sa deti zoznámili s nádobami - 0,5 l, 1 l, 2 l. obe prispejú k rozvoju matematických konceptov. Asi po pol hodine treba deti vyzvať, aby si vymenili úlohy.

Hru je vhodné hrať v obchode niekoľkokrát v intervale jedného až dvoch týždňov. Ceny za tovar stanovuje učiteľ s prihliadnutím na úroveň prípravy detí.

Téma hodiny: školská hra.

vzdelávacie úlohy. Hra sa koná s cieľom formovať kolektivizmus, zvyknúť prvákov na režim školského života.

Začiatok a priebeh hry. Deti si rozdelia roly – učiteľ, študent, režisér, technik; dohodnú sa, že postupne sa budú hrať všetky úlohy. Potom diskutujú o tom, aké lekcie budú mať dnes. Hra začína. Učiteľ vedie hodiny, známkuje, žiaci plnia všetky jeho požiadavky; riaditeľ je prítomný na lekcii,

sleduje jeho pokroky, správanie žiakov a robí si poznámky do zošita; Technik upratuje chodbu, zavolá. Po ukončení všetkých lekcií podľa rozvrhu sa roly vymenia. Hra trvá približne hodinu. Ak sa deti pri hraní rolí pomýlia, porušia vnútorné pravidlá hry, napríklad učiteľka na deti kričí, často ich trestá, riaditeľ a opatrovateľka nevedia, čo majú robiť pri hraní rolí, učiteľka vedie krátke stretnutie diskusia o práve minulom zápase. Vyzýva deti, aby premýšľali o správnejšom a zaujímavejšom správaní pri hraní rolí. Ale je lepšie, ak sa úlohy riaditeľa ujme sám učiteľ. To mu umožní obohatiť obsah hry priamo vo vymyslenej situácii. Zavolá si učiteľa do kabinetu a poradí mu, aby cez prestávky organizoval s deťmi hry a okrúhle tance; pomôže vytvoriť správny rozvrh hodín; prizvať učiteľov k práci - predmety v telesnej výchove, hudobnej (aby veľa detí mohlo byť v aktívnych rolách).

Je vhodné hrať hru v škole raz alebo dvakrát týždenne (na žiadosť detí).

Predmet: Poštová hra.

Cieľ. Podporovať výchovu k citlivému postoju k blízkym, k pozornému postoju k spolužiakom a príbuzným.

Príprava na hru. Etický rozhovor „Gratulujeme!“, exkurzia na poštu, krátky rozhovor s pracovníkmi pošty, pozorovanie ich práce. Táto hra sa môže odohrávať v imaginárnych aj reálnych situáciách. Je lepšie začať hraním v imaginárnej situácii.

Vybavenie. P lakat "Pošta", pulty, poštová schránka, pohľadnice, obálky, papier, perá.

Herné roly. Pracovníci pošty, návštevníci. Aby sa všetky deti mohli prirodzene cítiť vo vymyslenej situácii a hrať roly, radí vychovávateľka

Ktorí v úlohe návštevníkov pošty najskôr organizujú hru v rodine. Takže prebiehajú dve hry súčasne.

Začiatok hry a jej priebeh.

Pred začiatkom hry učiteľ deťom pripomenie, že všetci, pracovníci pošty aj jej návštevníci, hovoria vľúdne a používajú „čarovné slová“. Každý, kto pracuje na pošte, vytvára imaginárnu situáciu, vybavuje poštu, pripravuje sa na jej otvorenie. Ostatní chlapci sa hrajú na rodinu - príprava na dovolenku: najprv upratujú byt, zatiaľ čo deti pomáhajú dospelým, potom všetci píšu gratulačné listy a pohľadnice svojim priateľom. Tí, ktorí skončia skôr, idú na poštu a kúpia si obálky (zlepené samy deťmi z papiera s natlačenou známkou), podpíšu sa a vložia do schránky.

Potom si deti vymenia úlohy a znova sa hrajú.

V druhej verzii sa hra prelína s realitou. Hra je väčšinou načasovaná na sviatky – Nový rok, 8. marca a 23. februára.

Príprava na hru. V triede je vyvesený plagát: „Pozor! Mail sa otvára v našej triede! Nezabudnite zablahoželať svojim príbuzným, známym, priateľom k dovolenke!

Na druhý deň sa v blízkosti objaví nová reklama: „Sviatočná pošta je otvorená v stredu a piatok od 2. do 3. hodiny. Čakáme na pohľadnice a listy! Objaví sa plagát „Holiday Mail“, niekoľko posunutých stolov pokrytých svetlým papierom, na ktorých sú rozložené obálky a pohľadnice. Neďaleko od stolov visia (stoja) dve poštové schránky - na miestnu (v rámci školy) a vzdialenú (v rámci mikrodistriktu alebo dediny) korešpondenciu.

Najaktívnejšími chlapmi sú poštoví pracovníci. Predávajú obálky a pohľadnice. Poštári - modrá čiapka s nápisom "School Mail" na stuhe, poštová taška cez rameno. Poštári sú určení na doručovanie listov a gratulácií vzdialeným korešpondentom. V tejto verzii sa teda hra pošty spája s realitou: niektoré deti skutočne vykonávajú funkcie poštárov, ostatné posielajú sviatočnú korešpondenciu - blahoželajú príbuzným, učiteľom, technikom, priateľom.

Téma: prázdninová hra.

"Návšteva Matveyka-Zateikina".

Cieľ. Vytvorte radostnú náladu, dajte deťom možnosť prejaviť sa v rôznych hrách, úlohách, rozvíjajte pozornosť, myslenie, pamäť, koordináciu pohybov.

Vybavenie. Pre atrakciu Veselý maliar vyrobte farebné vedierka, rôznofarebné čiapky, štetce - lúče, dve veľké a krásne slniečka; pre víťazov veľké medaily s nápisom „Víťaz“, kostým Matveyky; vybrať hudbu. výzdoba; tamburína; lopta; kúsok kriedy.

Držanie dovolenky.

Matveyka - Zateykin vstupuje do veselej, energickej melódie.

Matveyka:

Matveyka - Zateykin nie bez dôvodu som povolaný!

A ak sa budete nudiť

O chvíľu rozptýlim smútok!

Som nepriateľom melanchólie a nudy.

Ona sem nepríde

Pre mňa veselí spoločníci

Chcel by som nájsť!

Ako súhlasíte s tým, že budete mojimi spolucestujúcimi?

(chlapi odpovedajú)

A teraz sa poďme zoznámiť. Hostiteľ prichádza k jednému alebo druhému účastníkovi dovolenky:

Ak všetkých tak poznám, bude nám to trvať dlho. Poďme na to. Poviem raz, dva, tri! Povedz svoje meno! Zapamätajte si svoje meno. Spomenul si? Jeden dva tri! Povedz svoje meno! Deti hovoria svoje mená.

Matveyka:

Ahojte milé deti!

Ahojte dievčatá!

Ahojte chlapci!

Všetci bez výnimky

Pozývame vás na našu zábavu!

Poď, mladý priateľ

Zrýchlite sa v kruhu!

Poď, ponáhľaj sa

Tancuj so mnou!

Teraz si zahráme hru „Clap Top“.

Dostaňte sa do kruhu. Žiadam vás, aby ste raz zatlieskali a raz dupli. Budem tlieskať spolu s tebou (strieda tlieskanie, niekedy robí klamlivé pohyby). Úlohou chlapcov je urobiť to, čo hovorí Matveyka.)

Kto sa nikdy nepomýlil, dostáva cenu za pozornosť!

Matveyka:

    Pravdepodobne poznáte veľa riekaniek na počítanie. Poď, vymenuj ich (Chlapci si vopred pripravili rýmy na počítanie)

Matveyka:

Hudba Širší kruh, širší kruh!

Všetci priatelia všetkých priateliek

V hlučnom okrúhlom tanci.

Matveyka drží hru "Veselá tamburína". Všeobecný kruh. Chlapci, ktorí si podávajú tamburínu z ruky do ruky, hovoria slová:

    Valíš sa, veselá tamburína,

Nahlas, nahlas na rukách,

Má zábavnú tamburínu -

Teraz nám bude tancovať.

(povedz nám)

"horúci zemiak".

V kruhu, rovnako ako v predchádzajúcej hre, sa prihráva lopta. Len tentoraz ten, kto má loptu, keď hudba prestane hrať, je mimo hry. Komu sa podarí zostať v kruhu, vyhráva cenu.

Matveyka:

    Pozývam vás hrať ďalšiu hru! Volá sa „Pošta ide do všetkých miest“.

Hráči stoja v kruhu a rozchádzajú sa na dĺžku paže, pričom každý si označí svoje miesto kruhom. V strede kruhu je poštár. Všetci účastníci hry majú pridelené meno mesta (vrátane poštára).

Vedúci oznamuje:

    Pošta ide z Bologoye do Valdai.

Hráči, ktorých mestá sú pomenované, si rýchlo vymenia miesta a poštár sa pokúsi zaujať jedno z prázdnych miest. Ak sa mu to podarí, tak ten, kto zostane bez miesta, sa stane poštárom. Ak poštár nemôže dlho zaujať miesto, vedúci oznámi: "Pošta chodí do všetkých miest." Potom sa všetko „do pohybu“ a pre poštára je jednoduchšie zaujať jeho miesto. (Môžete si vytvoriť hru s touto možnosťou, upevniť vedomosti o uliciach vo vašom lokalite). Vyhráva ten, kto nikdy nebol poštárom.

"Veselí maliari".

Hrá hudba.

Matveyka:

Dvaja veselí maliari

Vzali štyridsaťdva vedier

A zapnite trochu svetla

Maľujte oblohu na modro.

Začali kresliť slnko,

Zakryte inou farbou.

Pozvané sú dva tímy „natieračov“. "Maliari" si nasadili viacfarebné čiapky, vezmite vedro a kefu (rovnakej farby). Na signál vedúceho hráči začnú striedavo maľovať „slnko“ (vybehnú a vložia lúč - kefu).

Víťazný tím je ocenený medailami.

"To som ja, to som ja, to sú všetci moji priatelia!"

Matveyka:

Chlapci! Teraz vám položím otázky, vy, tlieskajúc rukami, by ste mali odpovedať:

To som ja, to som ja

Toto sú všetci moji priatelia!

Obchod? Pozor! začínam!

    Kto je banda veselých

Hrá sa každý deň na školu?

Kto z vás príde do triedy

O hodinu neskôr?

Kto sa nebojí mrazu

Lieta ako vták na korčuliach?

Kto z vás drží poriadok

Knihy, perá a zošity?

Kto z vás z detí,

Chodí špinavé až po uši?

Ktorí domov svoju lekciu

Vystupuje v správnom čase?

Kto z vás, povedzte nahlas

Chytanie múch v triede?

Kto z vás nechodí zachmúrený,

Milujete šport a pohyb?

Kto z vás je taký dobrý

Opaľovanie išlo v galošách?

Kto z vás svojou prácou

Zdobí triedu a dom?

Kto, to chcem vedieť

Rada spieva a tancuje?

Chlapci: - To som ja, to som ja, to všetko sú moji priatelia!

Matveyka vás pozýva na spoločný tanec "Ak sa vám páči."

Chlapci vytvoria široký kruh a spievajú spolu s vedúcim.


Popis práce: osnova nápravno-vývojovej hodiny „Synchronizácia práce oboch rúk“ je určená pre prácu učiteľa psychológa s deťmi (1. – 2. ročník) so zdravotným znevýhodnením v rámci programu „Rozvoj psychomotorických a zmyslových procesov“. Materiál bude zaujímavý pre defektológov, učiteľov-psychológov nápravných zariadení vzdelávacie inštitúcie VIII typ.
Cieľ: Rozvoj a náprava hrubej motoriky u žiakov.
Úlohy:
1. Učte koordináciu akcií a pohybov rôzne časti telo.
2. Rozvíjať u žiakov sebareguláciu.
3. Rozvíjať vizuálnu pozornosť spojenú s koordináciou sluchových a motorických analyzátorov.
Materiály a vybavenie:
Senzorický chodník, hmatové podlahové chodníky, rohože; magnetofón, magnetická tabuľa "Mood Flower", loptička, navliekacie súpravy.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.
Priviesť deti do kancelárie učiteľa-psychológa, usadiť deti na svoje miesta. Vzájomný pozdrav.

2. Cvičenie. Náladový kvet.
Diagnostika emocionálneho stavu detí na začiatku hodiny.
Návod: Chlapci, vyberte si okvetný lístok farby, ktorá zodpovedá vašej nálade, pripevnite ho magnetom.
Analýza nálady skupiny detí.

Fotografia "Kvet nálady".

3. Hra "Korálky".
Postup hry. Najprv sa pravou rukou na drôt navliekajú gombíky rovnakej farby a ľavá ruka drží navliekaciu niť. Potom ľavou rukou navlečte na drôt gombíky inej farby. Vyhráva ten, kto pravou aj ľavou rukou nazbiera najdlhšie korálky.

4. Cvičenie. "Chôdza".
Deti v kruhu idú za sebou podľa pokynov učiteľa-psychológa:
▬ na prstoch;
▬ na pätách;
▬ so zatvorenými očami.

5. Cvičenie. "Chôdza po zmyslovom chodníku."

Fotografie "Chôdza po zmyslovej ceste."
Postup pri cvičení. Každé dieťa po jednom prejde trasu po hmatových podlahových chodníkoch a zmyslovej dráhe podľa pokynov učiteľa-psychológa.
6. Relaxačný „Magický sen“.
Deti zaujmú pohodlnú polohu v ľahu na podložkách. Hrá tichá hudba. Učiteľ-psychológ uvádza inštaláciu: „Teraz, keď čítam poéziu, zavrieš oči. Naozaj nezaspíte, všetko budete počuť, no ani sa nepohnete a neotvoríte oči.
Mihalnice padajú...
Oči sa zatvárajú...
Odpočívame v pokoji (2x)
Zaspávame s magickým snom.
Naše ruky odpočívajú...
Naše nohy odpočívajú
Odpočívaj, zaspi (2 krát)
Krk nie je napätý
A uvoľnený...
Pysky mierne otvorené
Všetko úžasne relaxuje (2x)
Dýchajte ľahko... Presne... Zhlboka...
Dlhá pauza.
Pokojne sme oddychovali
Zaspali s magickým snom.
Je pre nás dobré odpočívať!
Ale je čas vstať!
Pevnejšie stisneme päste,
Vychovávame ich vyššie.
Vytiahni! Usmievajte sa!
Všetci otvorte oči a postavte sa."

6. Loptová hra.
Postup hry. Každé dieťa dostane loptu.
Cvičenie:
- hádzať si loptu z jednej ruky do druhej.
- hádzanie lopty rôzna výška a chytanie lopty oboma rukami
- hádzanie lopty do rôznych výšok a chytanie lopty jednou rukou.

7. Cvičenie. "Opakujte pohyb."
Postup. Učiteľ-psychológ ukáže obrázok znázorňujúci pohyb a deti musia tento pohyb znázorniť.
Fotografie "Opakujte pohyb."

nápravnéškoly 8 typov

na tému "Vývoj reči"(s možnosťami odpovede)

Cieľ práca - zistiť úroveň zvládnutia základných vedomostí a zručností žiakov pre rozvoj reči pre kurz ZŠ.

Podčiarknite názvy jarných mesiacov.

Január, marec, august, máj, február, september, apríl, december.

Usporiadajte názvy jarných mesiacov.

apríl (2)

3. Zamyslite sa nad tým, ako spolu súvisia slová v prvej dvojici, a na miesto medzery doplňte príslušné slovo.

Pondelok je pracovný deň a nedeľa je ___________________ (deň voľna)

Pondelok je prvý deň v týždni a nedeľa je ______________ (posledná)

Január je prvý mesiac v roku, marec je _____________________ (tretí)

Február je zimný mesiac a august je ______________________ (leto)

Januárom sa začína rok a končí sa ____________________________ (december)

4. Pokračujte vo vete: „Domáce zvieratá sa nazývajú zvieratá, ktoré...“

Žite v prírode a starajte sa o seba;

Žijú v blízkosti človeka a človek sa o nich stará.

5. Podčiarkni názvy divých zvierat.

Medveď, krava, kôň, los, prasa, ovca, veverička, líška, zajac, králik.

6. Napíšte spoločný názov pre každú skupinu slov.

Maliny, jahody, čučoriedky - ______________________. (bobule)

Čižmy, čižmy, topánky - _____________________. (topánky)

Včielka, motýľ, vážka - __________________________. (hmyz)

Kreslo, skriňa, pohovka - _____________________________. (nábytok)

Maliny, jahody, ríbezle - _____________________. (bobule)

Mrkva, kapusta, uhorka - _________________________. (zelenina)

7. Spojte slová z prvého stĺpca so slovami z druhého stĺpca, ktoré majú vhodný význam. Spojte slová šípkou.

bobule brezy

malinový strom

kozí hmyz

vlk maznáčik

motýľ divoké zviera

8. Podčiarknite menáskoré kvitnúce rastliny.

Pľúcnik, podbeľ, harmanček, ruža, zvonček, snežienka.

9. Pokračujte vo vete: „Nazývajú sa zimujúce vtáky, ktoré...“

Presuňte sa na zimu bližšie k ľudskému bývaniu;

Na jeseň odlietajú do teplejších oblastí a na jar sa vracajú;

Zimujú v našej oblasti.

10. Podčiarkni názvy sťahovavých vtákov.

Vrana, vrabec, lastovička, škorec, holubica, kukučka, slávik, ďateľ, veža.

Test pre študentov 4. ročníka špeciálnenápravnéškoly 8 typov

v predmete "Výtvarné umenie"(s možnosťami odpovede)

Cieľ práce - zistiť úroveň zvládnutia základných vedomostí a zručností žiakov vo výtvarnom umení pre kurz ZŠ.

Prečítajte si otázku, vyberte správnu odpoveď a podčiarknite ju.

1. Osoba, ktorá tvorí umelecké diela -

učiteľ

b)maliar

c) predávajúci

2. Vložte vhodné slová.

Ceruzka je predmet, ktorý __________________(nakresliť). Umelec je človek, ktorý ______________________(maľuje obrázky).

Podčiarknite ďalšie slovo: papier, ceruzka, farby,sochárstvo.

4. Obrázok vytvorený ručne pomocou grafických nástrojov -

a) kreslenie

b) aplikácia

c) maľovanie

5. Definujte tri základné farby -

a) zelená, biela, červená

b) zelená, modrá, červená

c) zelená, biela, modrá

6. Akú farbu získate, keď zmiešate žltú a modrú?

zelená

b) hnedá

c) fialová

7. Definujte krajinu

a) obraz prírody v rôznych stavoch;

b) obraz stromu na línii horizontu;

c) kresba domu.

8. Dekorácia, vzor a kombinácia geometrických, rastlinných a živočíšnych prvkov, ktoré sa rytmicky opakujú sú:

b) obrázok

c) ozdoba

9. Pomyselná čiara, ktorá oddeľuje nebo od zeme -

a) horizont

c) hranica

10. Nakreslite, čo chýba.

Test pre študentov 4. ročníka špeciálnenápravnéškoly 8 typov

v predmete "Pracovný výcvik"(s možnosťami odpovede)

Cieľ práca - zistiť úroveň zvládnutia základných vedomostí a zručností žiakov v odbornom výcviku pre kurz základnej školy.

Prečítajte si otázku, vyberte správnu odpoveď a podčiarknite ju.

1. Pracovať znamená:

a) pracovať, podnikať, niečo vytvárať;

b) hrať;

c) práca a zábava.

2. Dokončite vyhlásenia o materiáloch a nástrojoch.

Z čoho sú produkty vyrobené je ... (materiál).

S čím pracujú, je ... (nástroje).

3. Zdôraznite, čo platí prírodné materiály.

Listy, žalude, lepenka, kvety, papier, semená, kôra, látka.

4. Vyberte si materiály, z ktorých môžete vyrábať produkty:

b) plastelína;

c) papier;

d) nožnice;

5. Naučte sa a zapíšte si názvy materiálov podľa ich vlastností:

a) hladký, tenký, pokrčený, skladaný, roztrhaný, viacfarebný - to je ... (papier).

b) hutný, neohýba sa dobre, nekrčí sa, nevyťahuje sa, slúži ako podklad pre aplikáciu - to je ... (kartón).

c) viacfarebný, pri zahriatí mäkne, plastový - to je ... (plastelína).

6. Podčiarknite názvy nástrojov.

Nožnice, plastelína, krieda, kladivo, papier, látka, ihla, niť, lopatka, lepidlo, hlina.

7. Pri práci s papierom si vyberte nástroje.

a) nožnice;

c) pravítko;

d) ceruzka

8. Ako sa nazýva rezanie a lepenie dielov na podklad?

a) žiadosť;

b) origami;

c) vyšívanie.

9. V číslach uveďte poradie prihlášky:

označte podrobnosti;

10. Zamyslite sa nad tým, ako spolu súvisia slová v prvej dvojici a doplňte vhodné slovo na miesto medzery.

Niť je navlečená do ihly a klinec do steny __________________________ (zatĺkaný).

Sekajú sekerou a pílou _______________________________________ (píla).

Šaty sú šité a šatka ___________________________________________ (úplet).

Sekcie: Matematika

(Z pracovných skúseností)

Myšlienka, že v špeciálnej (nápravnej) škole je potrebné pracovať na formovaní a rozvoji logického myslenia už od základných ročníkov, je všeobecne uznávaná v psychologických a pedagogických vedách.

Logické cvičenia sú jedným z prostriedkov, ktorými sa u detí formuje správne myslenie.

Logické cvičenia umožňujú budovať správne úsudky na základe matematického materiálu prístupného deťom, na základe životných skúseností, bez predbežného teoretického osvojenia si samotných zákonov a pravidiel logiky. Správnosť úsudkov detí je zabezpečená tým, že spravidla je v strehu učiteľ-organizátor a vedúci vzdelávacieho procesu.

Hádanka vždy slúžila a slúži ako fascinujúci materiál na zamyslenie. V hádankách sú zvyčajne naznačené určité znaky predmetu, podľa ktorých sa uhádne aj samotný predmet.

Hádanky sú druh logických úloh na identifikáciu objektu podľa niektorých jeho vlastností. Znaky môžu byť rôzne. Charakterizujú kvalitatívnu aj kvantitatívnu stránku predmetu. Pre jednotlivé opravné hodiny vyberám aj hádanky, v ktorých sa najmä podľa kvantitatívnych charakteristík nachádza samotný predmet spolu s ostatnými.

Deti vždy s radosťou riešia hádanky. V mojich hádankách je matematickým prvkom číslo, ktoré je v hádanke obsiahnuté a slúži ako jeden zo znakov, podľa ktorých sa hľadá odpoveď na túto hádanku. Niekedy sú v hádankách matematické vzťahy („rovnosti“, „väčšie ako“, „menej ako“) alebo odpoveďou je termín spojený s matematikou.

Napríklad:

  1. Dom bez okien a dverí
    Ako zelená truhlica
    Má šesť okrúhlych detí
    Volá sa ... (pod)
  2. Aký šikovný starý muž
    osemdesiat osem nôh
    Všetko cez pole
    zamiešať
    Horúco v práci.
    (metla).
  3. Akí sú títo siedmi bratia: rovní roky, rôzne mená?
    (Dni v týždni)
  4. Logické cvičenia, ktoré navrhujem, často nevyžadujú výpočty, ale iba nútia deti robiť správne úsudky a podávať jednoduché dôkazy. Samotné cvičenia sú zábavné, takže prispievajú k vzniku záujmu detí o proces duševnej činnosti. A to je jedna zo základných úloh výchovno-vzdelávacieho procesu v špeciálnej (nápravnej) škole.

Štruktúra práce:

1) hádanky v číslach;

2) odpovede na hádanky a ich zodpovedajúce čísla;

3) logické úlohy.

Práca s navrhnutými úlohami môže byť organizovaná rôznymi spôsobmi, s využitím frontálnej a individuálnej práce so žiakmi v triede.

"Vyriešiš moje tajomstvo,
Akonáhle problém vyriešite
A v ňom dostanete správnu odpoveď!“

zdieľam